Cascade Cross Series 2016: Speedway Finale

Bellingham, WA
January 28, 2017

Part of the Cascade Cross Series 2016


Junior Men Men B
Junior Women Men C
MEN SS Super Men 50+
Master Men A 40+ Women A
Master Men B 40+ Women B
Master Men C 40+ Women C
Men A Women SS

Updated January 28, 2017 17:37

Junior Men
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1   Holden         Berg                                                               4   43:58.00
  2   Addison        Lee                  ExpressiveFit                                 4   45:04.00
  3   Henry          Skaggs               Fanatik Bike Co. Race Team                    4   46:41.00
  4   Jacob          Gervais              Fanatik Bike Co. Race Team                    4   48:48.00
  5   Nathan         Sabol                                                              3   49:15.00
  6   J.J.           Concannon                                                          3   57:59.00
Junior Women
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1   Elsa           Tomko                                                              2   57:15.00
MEN SS
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1   Greg           Heath                                                              6      58:17.00
  2   Michael        Brazel                                                             6   01:02:42.00
  3   Josh           Parrish              Kulshan Cycling                               6   01:03:48.00
  4   John           Pitton                                                             6   01:04:31.00
  5   Craig          Stephens                                                           6   01:10:25.00
  6   Kelend         Hawks                                                              5      58:44.00
  7   timothy        hubner                                                             5   01:05:31.00
  8   Kip            Zwolenski            Bellingham Grind Corps                        5   01:10:20.00
  9   Erik           Lookabill                                                          5   01:10:54.00
 10   Brett          Berry                C-Stars                                       5   01:05:32.00
 11   Matt           Hoffmeyer            Kona Bikes                                    5      58:37.00
DNF   Tim            Woods                                                                             
Master Men A 40+
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1   Jeff           Cummings             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         6   01:02:05.00
Master Men B 40+
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1   Rich           Blake                                                              5      55:19.00
  2   Ian            Horton                                                             5      56:07.00
  3   Noel           Phillips                                                           5      56:56.00
  4   Jacob          Hartsoch                                                           5      57:42.00
  5   Steven         Moe                  Nemesis                                       5   01:00:03.00
  6   Craig          Cooper                                                             5   01:01:17.00
  7   Curtis         Crape                Fanatik Bike Co. Race Team                    4      50:22.00
  8   Doss           Herndon-Schepper     Team Double Check                             4      52:29.00
  9   Magnus         Collander                                                          4      53:47.00
 10   Matthew        Curtis               Kerfuffle Racing                              4      51:16.00
DNF   Bryan          Willman                                                                           
DNF   Michael        Lee                  ExpressiveFit                                                
Master Men C 40+
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1   Peter          Paulino                                                            4   45:39.00
  2   Harry          Bohan                                                              4   45:46.00
  3   John           Coleman                                                            4   46:22.00
  4   Wayne          Wakeman              n/a                                           4   46:24.00
  5   Ruy            Lopez                Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         4   48:04.00
  6   David          Bishop               Fanatik Bike Co. Race Team                    4   48:30.00
  7   Kevin          Williamson                                                         4   53:47.00
  8   Sean           McCauley                                                           3   48:17.00
Men A
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1   Daniel         Hertel                                                             6   01:00:42.00
DNF   Brad           Nelson                                                                            
Men B
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1   Mario          Rivas                                                              5   51:13.00
  2   Doug           Nathe                                                              5   52:01.00
  3   Ryan           Rickerts                                                           5   57:05.00
DNF   Ryan           Clark                                                                          
DNF   Forrest        Longman                                                                        
Men C
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1   Shawn          Fife                                                               4   40:51.00
  2   Mark           Pollack                                                            4   44:15.00
  3   Andy           Heinz                                                              4   45:12.00
  4   Irvin          Hoover                                                             3   51:43.00
DNF   Steve          Tauscheck Jr.                                                                  
Super Men 50+
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1   Dan            Froula                                                             4   43:01.00
  2   Steve          Vaderstaay                                                         4   44:08.00
  3   David          Bennett              Voler/Bicycle Centres                         4   46:11.00
  4   Erik           Hokanson             Fanatik Bike Co./Shuksan Velo C               4   48:28.00
  5   James          Thompson                                                           4   51:08.00
  6   Steve          Tauscheck                                                          3   38:25.00
  7   Charlie        Herron                                                             3   41:53.00
  8   Trent          Vigor                                                              3   43:21.00
  9   Tom            Petersen             Upriver Racing                                3   47:50.00
 10   Bob            Gibbons                                                            3   57:00.00
Women A
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1   Elizabeth      Hartsoch                                                           5      53:50.00
  2   Andi           Zolton                                                             5      59:21.00
  3   Kristi         Berg                                                               5   01:01:15.00
  4   Kirsten        Jensen               Queens of Dirt Racing                         5   01:02:13.00
  5   Veronica       Parkin                                                             4   01:00:46.00
Women B
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1   Kari           Wright               Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt           4      49:42.00
  2   Jen            Hampton              Fanatik Bike Co. Race Team                    4   01:03:44.00
Women C
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1   Corina         Cheever              Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt           4   01:00:13.00
  2   Becky          Skaggs               Fanatik Bike Co. Race Team                    4   01:01:55.00
  3   Staci          May                  Earls Bike Shop                               3      49:55.00
  4   Kerri          Love                 Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt           3      51:40.00
  5   Jennifer       Byars                                                              3      47:35.00
Women SS
 
 Pl   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1   Lori           Brazel                                                             4   53:59.00
  2   Adriane        Bonapart                                                           4   55:07.00
  3   Suki           Henry                Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt           4   55:33.00