Cascade Cross Series 2016: Bandit Cross

Bellingham, WA
January 14, 2017

Part of the Cascade Cross Series 2016


Junior Men Men C
Junior Women Single-speed Men
Master Men A 40+ Super Men 50+
Master Men B 40+ Women A
Master Men C 40+ Women B
Men A Women C
Men B Women SS

Updated January 23, 2017 10:29

Junior Men
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    281   Henry          Skaggs               Fanatik Bike Co. Race Team                 Bellingham        WA       4   49:18.26
  2    227   Jacob          Gervais              Fanatik Bike Co. Race Team                 Bellingham        WA       4   53:23.01
  3    246   Addison        Lee                  ExpressiveFit                              Mount Vernon      WA       3   55:39.27
DNF    276   Nathan         Sabol                McLeod/Snohomish Bike Racing               Edmonds           WA       2   35:41.72
Junior Women
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    251   Sydney         Little               BEER MONGERS                               Portland          OR       3   01:15:11.02
Master Men A 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    350   Dale           Plant                Kona Bikes                                 Bellingham        WA       7   01:04:25.47
  2    346   Derek          Shiers               Trailhead Racing                           Bellingham        WA       7   01:05:44.97
  3    220   Jeff           Cummings             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       7   01:05:56.98
  4    240   Kevin          Johnson              Egencia                                    Silverdale        WA       7   01:09:03.48
  5    275   Mike           Rolcik               Taco Time NW Cycling Team                  Seattle           WA       6   01:00:25.96
  6    333   Rick           Heckenlaible         AUDI                                       Kenmore           WA       6   01:02:15.22
Master Men B 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    279   Owen           Scott                steed cycles                               North Vancouver   BC       6   01:00:45.01
  2    202   James          Beieler              Fanatik Bike Co. Race Team                 Bellingham        WA       6   01:01:59.01
  3    201   Jonas          Bakkane              Egencia                                    Mountlake Te...   WA       6   01:02:10.01
  4    337   Ian            Horton               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Mount Vernon      WA       6   01:02:24.26
  5    216   Magnus         Collander                                                       Bellingham        WA       6   01:02:32.77
  6    266   Steven         Moe                  Nemesis                                    Kingston          WA       6   01:02:50.76
  7    331   Scott          Johnson                                                         Bellingham        WA       6   01:02:55.51
  8    287   Daniel         Tomko                Kenmore Velo/Center Cycles                 Bellevue          WA       6   01:03:51.77
  9    256   Michael        Mallory              SVC Kona                                   Bellingham        WA       6   01:04:34.77
 10    217   Jeffery        Cota                 Old Town Bicycle p/b GEC                   Tacoma            WA       6   01:05:09.02
 11    291   Chris          Webb                                                            Black Diamond     WA       6   01:05:10.02
 12    232   Doss           Herndon-Schepper     Team Double Check                          Bellingham        WA       6   01:05:43.52
 13    339   Craig          Cooper               B'hammocks Racing                          Bellingham        WA       6   01:07:26.03
 14    249   Melanie        Lewis                PCP Racing                                 Duvall            WA       5      56:15.25
 15    219   Curtis         Crape                Fanatik Bike Co. Race Team                 Ferndale          WA       5      56:35.75
 16    244   Sven           Koehler              Egencia                                    Seattle           WA       5      58:09.50
 17    221   Matthew        Curtis               Kerfuffle Racing                           Bellingham        WA       5      58:16.26
 18    247   Michael        Lee                  ExpressiveFit                              Mount Vernon      WA       5      59:36.01
 19    278   Greg           Scott                BEER MONGERS                               Portland          OR       5   01:08:31.03
DNF    340   Reeve          Geary                Egencia                                    Seattle           WA       5      57:49.01
DNF    234   Vincent        Hill                                                            Bellingham        WA       1      24:51.66
Master Men C 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    303   Noel           Phillips             Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       4   45:34.99
  2    255   Ruy            Lopez                Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Ferndale          WA       4   49:29.50
  3    290   Allan          Waller                                                          Ferndale          WA       4   49:30.75
  4    311   John           Coleman                                                         Bellingham        WA       4   49:38.00
  5    206   David          Bishop               Fanatik Bike Co. Race Team                 Bellingham        WA       4   49:46.00
  6    273   Mark           Rieder                                                          Seattle           WA       4   51:57.75
  7    267   Mark           Orr                  Egencia                                    Seattle           WA       4   57:30.27
  8    269   Shawn          Peerson              Team Peerson                               Woodinville       WA       4   58:38.78
  9    310   Robert         Beare + MSS                                                     Spanaway          WA       3   45:44.99
DNF    207   Harry          Bohan                                                           Surrey            BC       2   40:40.48
DNF    228   Greg           Gizinski                                                        Seattle           WA       2   34:26.71
DNF    292   Kevin          Williamson                                                      Bellingham        WA       0   03:23.12
Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    348   Spencer        Paxson               Kona Bikes                                 Bellingham        WA       7      59:50.46
  2    293   Calder         Wood                 Rad Racing NW                              Anacortes         WA       7      59:59.46
  3    233   Daniel         Hertel               RACEPACE                                   Bellingham        WA       7   01:03:19.98
  4    345   Rory           Jack                 Recycled Cycles Racing                     Seattle           WA       7   01:06:34.23
  5    341   Evan           Geary                Cal Cycling                                Seattle           WA       7   01:08:35.98
  6    332   Brad           Nelson               RACEPACE                                   Oak Harbor        WA       7   01:09:49.99
  7    342   Jordan         Sembler              Kona Bikes                                 Bellingham        WA       5      59:56.96
Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST    Laps          Time
  1    277   Tom            Schafer              Fanatik Bike Co. Race Team                    Bellingham        WA       6      57:30.99
  2    328   Jeremy         Stafford             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         Bellingham        WA       6      57:44.50
  3    222   Brian          Dagnon               Fanatik Bike Co. Race Team                    Bellingham        WA       6      57:54.00
  4    280   Cody           Scott                Cannondale p/b Fortius                        North Vancouver   BC       6      59:38.76
  5    254   Forrest        Longman                                                            Bellingham        WA       6   01:01:56.26
  6    334   Mario          Rivas                Team Double Check                             Oak Harbor        WA       6   01:02:00.01
  7    213   TERRY          CAMPBELL             BEER MONGERS                                  Portland          OR       6   01:02:55.26
  8    263   Keith          McIntire             BEER MONGERS                                  Portland          OR       6   01:03:11.76
  9    336   Justin         Resnick              Space Cadet Racing                            Seattle           WA       6   01:03:26.01
 10    265   Michael        McLane                                                             Bellevue          WA       6   01:04:13.26
 11    243   BILL           KLINGLER             BEER MONGERS                                  Portland          OR       6   01:05:22.76
 12    224   Colin          Ferguson             Fanatik Bike Co. Race Team                    Bellingham        WA       6   01:07:32.02
 13    344   Andrew         Berg                                                               Bellingham        WA       6   01:07:58.03
 14    284   KYLE           STEPHENS             BEER MONGERS                                  Portland          OR       5      58:08.00
DNF    285   SEAN           STROUP               BEER MONGERS                                  Portland          OR       3      35:28.68
DNF    257   Carmen         Marin                Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   Surrey            BC       4      51:49.48
Men C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    313   Mark           Pollack              Ruckus!                                    Bellingham        WA       4      46:39.74
  2    300   Steve          Tauscheck Jr         Epic Racing                                Anacortes         WA       4      46:40.49
  3    261   Patrick        McCabe               Grit City Health                           Tacoma            WA       4      46:56.99
  4    315   Andy           Heinz                                                           Bellingham        WA       4      48:37.00
  5    305   Divven         Browne                                                          Seattle           WA       4      50:07.25
  6    309   Matt           Marsden                                                         Bellingham        WA       4      54:17.01
  7    214   Micah          Chan                 Egencia                                    Bellevue          WA       3   01:02:14.78
DNF    229   Connor         Gizinski             Cycle U                                    Seattle           WA       0      02:37.37
Single-speed Men
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    338   Greg           Heath                HODALA!                                    Bellingham        WA       7   01:05:35.73
  2    288   Adam           VanDyke              Egencia                                    Kenmore           WA       6      59:32.21
  3    351   Andrew         Morrison             Seattle Cancer Care Cycling                Seattle           WA       6   01:00:20.46
  4    272   John           Pitton               Fanatik Bike Co. Race Team                 Bellingham        WA       6   01:00:24.71
  5    268   Josh           Parrish              Kona Bikes                                 Bellingham        WA       6   01:00:27.71
  6    209   Michael        Brazel               Mafia Racing NW                            Federal Way       WA       6   01:01:36.22
  7    343   Erik           Lookabill            BackHand!                                  Bellingham        WA       6   01:04:33.73
  8    263   Keith          McIntire             BEER MONGERS                               Portland          OR       6   01:05:11.48
  9    250   Joel           Liefke               Hammer & Awl                               Langley           WA       6   01:06:24.23
 10    203   Ruben          Beitia                                                          Lakewood          WA       6   01:07:19.24
 11    352   Kellen         Rack                 Heartthrob                                 Seattle           WA       6   01:07:41.49
 12    205   Brett          Berry                Bellingham Grind Corps                     Bellingham        WA       6   01:11:12.75
 13    349   Craig          Stephens             BackHand!                                  Bellingham        WA       5   01:01:41.47
 14    295   Kip            Zwolenski            Bellingham Grind Corps                     Bellingham        WA       5   01:03:53.72
 15    236   Matt           Hoffmeyer            Kona Bikes                                 Bellingham        WA       5   01:07:27.23
Super Men 50+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    312   Rich           Blake                Whidbey Island Bicycle Club                Oak Harbor        WA       4   46:39.49
  2    286   James          Thompson                                                        New Westminster   BC       4   47:02.24
  3    304   Dan            Froula               Trailhead Racing                           Bellingham        WA       4   48:16.50
  4    301   Erik           Hokanson             Fanatik Bike Co. Race Team                 Bellingham        WA       4   49:22.50
  5    204   David          Bennett              Voler/Bicycle Centres                      Arlington         WA       4   50:07.75
  6    283   Josh           Smith                                                           Bainbridge I...   WA       4   51:26.76
  7    271   Tom            Petersen             Upriver Racing                             Anacortes         WA       4   52:04.76
  8    298   Steve          Tauscheck            Team Double Check                          Anacortes         WA       4   52:15.01
  9    302   Dale           Delmage                                                         Ferndale          WA       4   56:15.27
 10    289   Trent          Vigor                                                           Bellingham        WA       3   45:29.49
 11    316   Gregory        Rehm                 Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       3   45:51.99
DNF    245   Robert         Lang                                                            Delta             BC       5   56:43.78
DNF    296   Charlie        Herron                                                          Bellingham        WA       3   47:45.25
Women A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    318   Natasha        Cowie                steed cycles                               West Vancouver    BC       6   01:03:47.96
  2    322   Elizabeth      Hartsoch             Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       6   01:05:01.47
  3    308   Leah           Kiviat               Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Mount Vernon      WA       6   01:08:00.97
  4    294   Andi           Zolton               Liv Co-Factory Off-Road                    Edmonds           WA       6   01:11:18.48
  5    239   Kirsten        Jensen               Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       6   01:13:22.23
  6    307   Amber          Bethe                9:Zero:7                                   Anchorage         AK       6   01:13:33.49
  7    326   Hannah         Neubeck              Trailhead Racing                           Bellingham        WA       6   01:14:14.49
  8    230   Hayden         Gizinski             NWCX Project                               Seattle           WA       5   01:06:33.97
  9    324   Shannon        Mallory              NWCX Project                               Bellingham        WA       5   01:06:34.97
 10    319   Veronica       Parkin               Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       5   01:12:58.73
Women B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    211   Anna           Buckley              BEER MONGERS                               Portland          OR       5   01:01:24.46
  2    306   Hannah         Bergemann            Kona Bikes                                 Bellingham        WA       5   01:02:34.98
  3    325   Deb            Stewart                                                         Bellingham        WA       5   01:04:33.72
  4    231   Jen            Hampton              Fanatik Bike Co. Race Team                 Bellingham        WA       5   01:08:30.73
  5    223   Carrie         Eller                Recycled Cycles Racing                     Bellingham        WA       5   01:12:23.75
  6    241   Sheryl         Johnson              Egencia                                    Silverdale        WA       5   01:14:10.50
DNF    248   Elle           Lee                  ExpressiveFit                              Mount Vernon      WA       2      26:02.62
Women C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    215   Corina         Cheever              Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       5   01:12:59.00
  2    212   Colleen        Burrows                                                         Bellingham        WA       4      56:26.46
  3    260   Staci          May                  Earls Bike Shop                            Bellingham        WA       4      56:39.21
  4    208   Hilary         Braun                Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       4      57:19.96
  5    329   Jill           Burns                                                           Bellingham        WA       4      57:30.21
  6    321   Kerri          Love                                                            Bellingham        WA       4   01:03:16.23
  7    262   Hannah         McCabe               Grit City Health                           Tacoma            WA       4   01:05:57.23
  8    258   Kristen        Mason                                                           Bellingham        WA       4   01:06:06.99
  9    330   Jennifer       Byars                                                           Oak Harbor        WA       3   01:07:08.99
DNF    282   Becky          Skaggs               Fanatik Bike Co. Race Team                 Bellingham        WA       2      33:49.65
Women SS
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    259   Delia          Massey               Bicycle Centres                            Seattle           WA       6   01:04:27.22
  2    323   Karine         Valliant Saunders    SCCA Cycling Team                          Seattle           WA       6   01:10:17.48
  3    327   Rachel         Wood                 Space Cadet Racing                         Seattle           WA       6   01:12:58.98
  4    218   Hidi           Cramer               PCP Racing                                 Des Moines        WA       6   01:13:46.49
  5    253   Mari           Little               BEER MONGERS                               Portland          OR       6   01:14:55.49
  6    210   Lori           Brazel               Mafia Racing NW                            Federal Way       WA       5   01:03:11.21
  7    317   Adriane        Bonaparte                                                       Bellingham        WA       5   01:03:30.96
  8    320   Suki           Henry                                                           Bellingham        WA       5   01:06:22.47