Cascade Cross Series 2016: Thanks Given'er Day 1

Oak Harbor, WA
December 10, 2016

Part of the Cascade Cross Series 2016


Junior Men Single-speed Men
Master Men A 40+ Super Men 50+
Master Men B 40+ Women A
Master Men C 40+ Women B
Men A Women C
Men B Women SS
Men C

Updated December 14, 2016 17:54

Junior Men
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     83   Connor         Gizinski             Cycle University Junior Team               Seattle           WA       4   34:48.53
  2     71   Ethan          Colson               Rad Racing NW                              Oak Harbor        WA       4   36:05.29
  3     73   Aidan          Cordero              Cycle University Junior Team               Cycle U           WA       4   39:12.79
  4      2   Alexander      Bennett              Cycle University Junior Team               Bellevue          WA       4   41:43.80
  5     86   Addison        Lee                  ExpressiveFit                              Mount Vernon      WA       4   45:19.31
Master Men A 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    202   Dale           Plant                Kona Bikes                                 Bellingham        WA       7   56:28.55
  2    196   Rainier        Leuschke             Black Sheep Velo                           Seattle           WA       7   56:53.55
  3    197   Ron            Huebner              Mayhem Racing                              Seattle           WA       7   59:23.06
Master Men B 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    186   Ian            Horton               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Mount Vernon      WA       6      52:01.77
  2    182   Thomas         Schulz               Olympia Orthopaedic Associates             Olympia           WA       6      52:11.77
  3    137   Steven         Moe                  Nemesis                                    Kingston          WA       6      52:35.27
  4     68   Magnus         Collander                                                       Bellingham        WA       6      52:57.77
  5    185   Michael        Mallory              Velo Saksa                                 Bellingham        WA       6      54:05.53
  6    184   Kevin          Raymond              Bikesale                                   Seattle           WA       6      54:35.53
  7    187   Sven           Koehler              Egencia                                    Seattle           WA       6      54:54.03
  8     28   Doss           Herndon-Schepper     Team Double Check                          Bellingham        WA       6      55:48.78
  9    176   Scott          Johnson                                                         Bellingham        WA       6      56:18.29
 10     87   Michael        Lee                  ExpressiveFit                              Mount Vernon      WA       5      47:59.01
 11     17   Curtis         Crape                Fanatik Bike Race Team                     Ferndale          WA       5      48:34.26
 12    190   Buff           Hopper               Team Double Check                          Everett           WA       5      49:20.76
 13    183   Matthew        Curtis               Kerfuffle Family Racing                    Bellingham        WA       5      49:43.76
 14     82   Joshua         Gates                                                           Anacortes         WA       5      52:42.02
 15     15   Jeffery        Cota                 Old Town Bicycle p/b GEC                   Old Town Bic...   WA       5      53:50.78
 16    179   Brian          Volkert                                                         Normandy          WA       5      54:05.03
 17    189   Bryan          Willman              Egencia                                    Kirkland          WA       4   01:00:03.80
Master Men C 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    160   Ruy            Lopez                Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Ferndale          WA       4   36:40.04
  2      1   Curtis         Baird                Green Bike Team                            Olympia           WA       4   37:03.54
  3    151   Harry          Bohan                                                           Surrey            BC       4   38:23.79
  4    154   John           Coleman                                                         Bellingham        WA       4   38:37.04
  5    161   John           Clark                                                           Oak Harbor        WA       4   38:37.79
  6      5   David          Bishop               Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       4   41:39.55
Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    191   Daniel         Hertel               Race Pace                                  Bellingham        WA       7   53:39.79
  2    199   Andrew         Morrison             SCCA/Starbucks                             Seattle           WA       7   56:12.80
Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     80   Colin          Ferguson             Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6   48:42.00
  2    180   Jeremy         Stafford             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       6   48:46.76
  3    195   Tom            Schafer              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6   50:15.01
  4    181   Mario          Rivas                Team Double Check                          Oak Harbor        WA       6   50:42.26
  5    172   Ryan           Clark                                                           Oak Harbor        WA       6   51:41.02
  6    162   David          Neubeck                                                         Bellingham        WA       6   53:25.27
  7     81   Shawn          Fife                                                            Bellingham        WA       6   53:43.52
  8    194   Ryan           Rickerts             Team Racepace                              Bellingham        WA       6   53:57.52
  9     77   Kit            Culbert                                                         Seattle           WA       6   54:53.78
 10    177   Joel           McDonald                                                        Wenatchee         WA       6   58:47.04
 11    155   Zachary        Holland              Kona Bikes                                 Bellingham        WA       4   49:32.51
Men C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    150   Peter          Julien Sehl          Fairhaven Bicycle                          Bellingham        WA       4   34:32.53
  2     63   Kyle           Boucher              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4   36:42.78
Single-speed Men
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    206   Brad           Nelson               Team Racepace                              Oak Harbor        WA       7      53:54.04
  2    188   Zack           Phillips             PCP Racing                                 Seattle           WA       7      55:56.29
  3    198   Dylan          Carney               Soft Like Kitten                           Seattle           WA       7      56:38.55
  4    205   Greg           Heath                HODALA!                                    Bellingham        WA       7      56:52.05
  5    156   Josh           Parrish              Kona Bikes                                 Bellingham        WA       7      58:55.81
  6    201   Kellen         Rack                 Heartthrob                                 Seattle           WA       7      59:33.31
  7    204   Craig          Stephens             Backhand                                   Bellingham        WA       6      55:22.55
  8    203   Erik           Lookabil             Backhand                                   Bellingham        WA       6      55:22.80
  9    200   John           Pitton               Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6      58:51.56
 10      4   Brett          Berry                Grind Corps                                Bellingham        WA       6   01:00:15.81
 11    167   Matt           Hoffmeyer            Kona Bikes                                 Bellingham        WA       5      57:09.05
 12     94   Shawn          Peerson              Team Peerson                               Woodinville       WA       5      58:38.81
Super Men 50+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    158   Rich           Blake                Whidbey Island Bicycle Club                Oak Harbor        WA       4   35:43.54
  2     75   Buff           Hopper               Team Double Check/Alaskan Beer             Everett           WA       4   36:33.54
  3    149   Dan            Froula               Trailhead Racing                           Bellingham        WA       4   37:02.54
  4      3   David          Bennett              Voler/Bicycle Centres                      Arlington         WA       4   37:05.79
  5     74   Erik           Hokanson             Shuksan Velo Club/Fanatik                  Bellingham        WA       4   37:37.04
  6     55   James          Thompson                                                        New Westminster   BC       4   38:11.55
  7     29   David          Hodgson              Boundary Bay Cycling Club                  Delta             BC       4   38:35.04
  8    152   Brian          Volkert                                                         Normandy          WA       4   38:44.30
  9    147   Nick           Carlson              Shuksan Velo Club/Fanatik                  Bellingham        WA       4   39:09.80
 10     64   Craig          Burgess              Black Sheep Velo                           Edmonds           WA       4   39:37.55
 11     50   Tom            Petersen             Upriver Racing                             Anacortes         WA       4   40:49.05
 12     53   John           Sullivan             Black Sheep                                Seattle           WA       4   40:49.31
 13     54   Trent          Vigor                Black Sheep                                Bellingham        WA       3   34:24.54
 14     85   David          Joiner                                                          Bothell           WA       3   36:45.04
 15     90   Mike           "Santa" Merickel     Whidbey Island Bicycle Club                Oak Harbor        WA       3   47:57.57
Women A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    168   Shannon        Mallory              NWCX Project                               Bellingham        WA       6   49:56.46
  2    164   Andi           Zolton               Liv Co-Factory Off-Road                    Edmonds           WA       6   51:57.47
  3     26   Hayden         Gizinski             NWCX Project                               Seattle           WA       6   54:34.47
  4    165   Geraldine      Vander Haegen        Olympia Orthopaedic Associates             Olympia           WA       6   55:25.23
  5    178   Karine         Valliant Saunders    SCCA/Starbucks                             Seattle           WA       6   57:27.23
  6    171   Kristi         Berg                 Bicycle Centres                            Arlington         WA       6   57:49.23
  7    153   Hannah         Neubeck              Trailhead Racing                           Bellingham        WA       6   59:22.99
  8     72   Veronica       Parkin               Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       5   53:33.72
Women B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     61   Kari           Wright               Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Ferndale          WA       5   47:10.22
  2    170   Claire         Ralston              Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       5   47:35.22
  3    175   Deb            Stewart                                                         Bellingham        WA       5   49:15.47
  4     38   Elle           Lee                  Expressive Fit/Cycle U North               Mount Vernon      WA       5   49:39.23
  5     67   Jen            Hampton              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       5   51:44.23
  6     79   Carrie         Eller                Recycled Cycles Racing                     Bellingham        WA       5   51:57.98
Women C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    173   Kerri          Love                                                            Bellingham        WA       4   49:08.48
  2    174   Jennifer       Byars                                                           Oak Harbor        WA       4   52:51.49
  3     66   Marisa         Chang                                                           Seattle           WA       4   55:08.74
  4     48   Amy            Peerson              Team Peerson                               Woodinville       WA       4   59:03.00
Women SS
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    163   Anne           Rook                                                            Seattle           WA       6      53:14.47
  2     16   Hidi           Cramer               PCP Racing                                 Des Moines        WA       6      55:54.98
  3    169   Adriane        Bonaparte                                                       Bellingham        WA       6   01:00:05.74
  4    157   Suki           Henry                                                           Bellingham        WA       5      51:27.72