Cascade Cross Series 2016: Bellingham BMX

Bellingham, WA
October 8, 2016

Part of the Cascade Cross Series 2016


Junior Men (U19) Men C
Junior Women (U19) Super Men (50+)
MEN SS Women A
Master Men B (40+) Women B
Master Men C (40+) Women C
Men A Women SS
Men B

Thanks to Shuksan Velo Club for supporting this race!

Updated October 26, 2016 15:20

Junior Men (U19)
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     81   Darius         Lalonde                                                         Bellingham        WA       4   51:13.35
  2     80   Calvin         Reinholtz            Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       4   52:34.10
  3     47   Addison        Lee                  ExpressiveFit                              Mount Vernon      WA       4   55:14.35
  4     46   Finn           Bohen                                                           Surrey            BC       3   43:14.34
Junior Women (U19)
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    113   Rose           Wakeland             Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       4   01:02:15.42
MEN SS
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    143   Greg           Heath                HODALA!                                    Bellingham        WA       6   01:23:10.13
  2    152   Darrin         Seeds                Transition Freedom Riders                  Bellingham        WA       6   01:24:40.14
  3    159   Eric           Prestbo                                                         Bellingham        WA       5   01:12:27.12
  4    144   Scott          Alexander            Fanch's Babe                               Bellingham        WA       5   01:13:33.12
  5     86   Josh           Parrish              Kona Bikes                                 Bellingham        WA       5   01:17:13.62
  6    156   Kevin          Hall                 Lapse Is Part Of Recovery                  Bellingham        WA       5   01:23:29.62
  7    154   Erik           "The Animal" Lo...   Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       5   01:24:38.63
  8    153   Craig          Stephens             EVL                                        Bellingham        WA       5   01:24:38.88
  9    157   Kip            Zwolenski            Grind Corps                                Bellingham        WA       4   01:14:46.87
 10     89   Matt           Hoffmeyer            Kona Bikes                                 Bellingham        WA       4   01:18:12.63
 11     28   Brett          Berry                Grind Corps                                Bellingham        WA       4   01:18:39.37
DNF    148   Robert         Kirkwood             EVIL                                       Seattle           WA       4              
Master Men B (40+)
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    107   Alfredo        Ramirez              Nemesis                                    Tacoma            WA       5   01:06:48.28
  2    109   James          Beieler              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       5   01:08:37.53
  3    116   Ian            Horton               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Mt Vernon         WA       5   01:08:48.28
  4     59   Steven         Moe                  Nemesis                                    Kingston          WA       5   01:10:30.54
  5    117   Warren         Cornwall                                                        Bellingham        WA       5   01:10:39.28
  6     58   Ian            Metzgen-Ohlswager                                               Bellingham        WA       5   01:12:09.79
  7    120   Parker         Lund                 Mafia NW                                   Seattle           WA       5   01:12:35.04
  8     48   Magnus         Collander                                                       Bellingham        WA       5   01:12:45.04
  9     63   Bill           Fritts               Team Race Pace                             Bellingham        WA       5   01:12:57.79
 10     49   Curtis         Crape                Fanatik Bike Race Team                     Ferndale          WA       5   01:13:03.04
 11     51   Scott          Fleenor                                                         Bellingham        WA       5   01:13:15.54
 12    133   Scott          Johnson                                                         Bellingham        WA       5   01:14:22.79
 13     55   Doss           Herndon-Schepper     Team Double Check                          Bellingham        WA       5   01:14:33.54
 14    114   Jeffery        Cota                 Old Town Bicycle p/b GEC                   Tacoma            WA       5   01:15:04.54
 15     57   Mark           Longman              Native                                     Seattle           WA       5   01:15:20.29
 16     56   Michael        Lee                  ExpressiveFit                              Mount Vernon      WA       5   01:17:57.29
 17     50   Matthew        Curtis               Kerfuffle Family/Sadighi's Fine Dining     Bellingham        WA       5   01:23:28.55
 18    123   Keith          Weinkein             Team Seagal                                Golden            CO       4   01:06:48.53
DNF     53   Charly         George               Bicycle Centres                            Mukilteo          WA       3      44:41.01
DNF    119   Michael        Black                PCP Racing                                 Seattle           WA       2      21:17.49
DNF    122   Brian          Busken               Team Seagal                                Kirkland          WA       3      48:21.01
Master Men C (40+)
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     71   Tim            Reinholtz            Shuksan Velo Club                          Bellingham        Wa       4   46:15.84
  2     66   Chris          Blanton              Lakemont Cycling                           Sammamish         WA       4   47:02.85
  3     61   Harry          Bohan                                                           Surrey            BC       4   48:07.59
  4     60   David          Bishop               Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       4   49:15.60
  5     85   John           Coleman                                                         Bellingham        WA       4   50:20.35
  6     77   Pat            Skaggs                                                          Bellingham        WA       4   52:42.85
  7     72   Marc           Blake                Lake Whatcom Triathlon                     Bellingham        WA       4   53:38.85
  8     62   Kevin          Williamson                                                      Bellingham        WA       4   55:22.35
Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    151   Fernando       Riveros Paez         QARV Imports/Raleigh Bikes                 Issaquah          WA       6   01:11:07.62
  2    139   Steve          Fisher               McGovern Cycles - FSA CX                   Bellingham        WA       6   01:16:14.62
  3      2   Stephen        Ettinger             RideBiker Alliance p/b Focus Bikes         Bellingham        WA       6   01:16:25.12
  4    135   Rory           Jack                 Recycled Cycles Racing                     Seattle           WA       6   01:16:52.62
  5    146   Doug           Graver               Mafia NW                                   Monroe            WA       6   01:19:03.87
  6    142   Corbin         Hudacek              Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       6   01:19:14.37
  7      1   Brian          Bressler             CrossHare Racing                           Bellingham        WA       6   01:20:20.13
  8      6   Eric           Olsen                Rad Racing NW                              Anacortes         WA       6   01:21:14.12
  9    131   Jeff           Cummings             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       6   01:23:12.88
 10    150   Andrew         Morrison             SCCA/Starbucks                             Seattle           WA       6   01:25:14.38
 11      4   John           Lackey               Fatback Bikes                              Bellingham        WA       6   01:25:35.13
 12    155   Aaron          Mickels              Bicycle Centres                            Camano Island     WA       6   01:25:49.88
 13    149   Joseph         Giannetto            Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6   01:26:37.63
 14     88   Mark           Allison              Kona Bikes/Plunder                         Bellingham        WA       6   01:27:00.13
 15    158   Chris          Carter               Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       5   01:19:27.62
DNF      5   Brad           Nelson               Team Race Pace                             Oak Harbor        WA       5              
DNF    147   James          Whitesides           Ten Speed Hero                             Seattle           WA       1              
Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1     20   Brent          Molsberry            Quest Adventure Racing                     Bellingham        WA       5   01:04:01.78
  2    140   Tom            Schafer              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       5   01:04:39.53
  3    112   Ryan           Clark                                                           Oak Harbor        WA       5   01:07:58.28
  4     19   Forrest        Longman                                                         Bellingham        WA       5   01:08:15.03
  5    125   Justin         Wade                                                            Seattle           WA       5   01:08:48.54
  6     16   Colin          Ferguson             Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       5   01:09:53.28
  7    128   Adam           Sagebarth            BMR Racing                                 Seattle           WA       5   01:09:59.28
  8    104   Stuart         Giesecke             Hektik/Strix Racing                        Acme              WA       5   01:10:30.28
  9     83   Mario          Rivas                Team Double Check                          Oak Harbor        WA       5   01:11:57.04
 10     65   Ryan           Rickerts             Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       5   01:12:38.29
 11     24   Cody           Gillenwater          CampanoHVAC/Breakawaybikes.com             Seattle           WA       5   01:13:55.79
 12    132   Tucker         Samuelson            Kona Demo                                  Bellingham        WA       5   01:14:03.79
 13    126   Kellen         Rack                 Heartthrob                                 Seattle           WA       5   01:14:24.29
 14    130   Ryan           Wigg                 WWU                                        Renton            WA       5   01:14:43.79
 15    106   Brandon        Bouwkamp             Goat Rodeo CC                              Seattle           WA       5   01:15:00.29
 16    121   Tyler          Miller                                                          Seattle           WA       5   01:15:59.29
 17    129   Christopher    Morrow               BMR Racing                                 Seattle           WA       5   01:16:05.04
 18    136   Shannon        Mallory              NWCX Project                               Bellingham        WA       5   01:16:07.54
 19    127   Jason          Kammerer             Dad                                        Bellingham        WA       5   01:17:02.29
 20     21   Adam           Phaneuf              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Everson           WA       5   01:19:43.79
 21     18   Jason          Leuenberger                                                     Seattle           WA       5   01:23:35.80
 22    141   Andy           Bober                BBC p/b BBW (Balter md)                    Seattle           WA       5   01:24:23.05
 23    118   Ethan          Colson               Rad Racing NW                              Oak Harbor        WA       4   01:08:13.53
DNF    137   Tim            Erickson             Recycled Cycles Racing                     Seattle           WA       2      20:27.24
DNF    124   Tyler          Booth                Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       4   01:01:43.53
DNF    134   Jt             Barron                                                          Seattle           WA       3      46:15.01
Men C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     23   Shawn          Fife                                                            Bellingham        WA       4   42:41.34
  2     27   Sean           Thomas               Egencia                                    Seattle           WA       4   42:59.59
  3     25   David          Keeler               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4   44:13.84
  4     87   Jake           Hightower            Rad Racing NW                              Anacortes         WA       4   45:05.84
  5     68   Steve          Tauscheck Jr                                                    Anacortes         WA       4   46:13.84
  6     84   Chad           Stellern             Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       4   47:08.34
  7     82   Andy           Heinz                                                           Bellingham        WA       4   47:42.10
  8     26   Chris          Nelson               Meltdown Racing                            Bellingham        WA       4   49:48.60
  9     75   Mark           Pollack              Ruckus!                                    Bellingham        WA       4   51:40.35
 10     22   Steve          Clay                                                            Bellingham        WA       4   55:19.35
Super Men (50+)
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     29   Alan           Arnett               TUE for Beer                               Bellingham        WA       4   42:57.35
  2     34   Erik           Hokanson             Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       4   43:59.84
  3     31   Rich           Blake                                                           Oak Harbor        WA       4   44:20.84
  4     35   Buff           Hopper               Team Double Check/Alaskan Beer             Everett           WA       4   44:28.84
  5     37   Eric           Stromerson                                                      Bellingham        WA       4   44:53.09
  6     30   David          Bennett              Bicycle Centres/Voler                      Arlington         WA       4   46:10.85
  7     38   James          Thompson                                                        New Westminster   BC       4   47:39.60
  8     33   David          Hodgson              Boundary Bay Cycling Club                  Delta             BC       4   47:59.35
  9     64   Steve          Tauscheck            Team Double Check                          Anacortes         WA       4   48:42.85
 10     69   Scott          Klimo                Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       4   49:38.10
 11     36   Tom            Petersen             Upriver Racing                             Anacortes         WA       4   54:24.85
 12     73   Charlie        Herron                                                          Bellingham        WA       4   56:18.35
 13     32   Stephen        Chowning                                                        Seattle           WA       3   44:08.59
 14     70   Trent          Vigor                                                           Bellingham        WA       3   54:34.60
DNF     79   Ron            Booth                                                           Bellingham        WA       1           
Women A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    103   Elizabeth      Hartsoch             Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       5   01:01:33.67
  2     99   Andi           Zolton               Liv Co - Factory                           Edmonds           WA       5   01:03:12.92
  3      7   Kristi         Berg                 Bicycle Centres                            Arlington         WA       5   01:09:13.68
  4     98   Hannah         Neubeck              Trailhead Racing                           Bellingham        WA       5   01:10:04.67
  5      8   Kirsten        Jensen               Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       5   01:10:19.43
  6     91   Veronica       Parkin               Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       5   01:21:08.19
Women B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1     11   Annie          Hewlett              Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       5   01:03:55.17
  2     92   Kristen        McKenzie                                                        Bellingham        WA       5   01:11:29.43
  3     90   Claire         Ralston              Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       5   01:11:57.18
  4    108   Scarlett       Graham                                                          Bellingham        WA       5   01:12:15.93
  5     67   Kari           Wright               Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Ferndale          WA       5   01:12:57.43
  6     12   Kara           Lackey               Fatback Bikes                              Bellingham        WA       5   01:15:31.68
  7     10   Jen            Hampton              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       5   01:18:29.19
  8     13   Elle           Lee                  Expressive Fit/Cycle U                     Mount Vernon      WA       5   01:19:01.69
  9    100   Carrie         Eller                Recycled Cycles Racing                     Bellingham        WA       4   01:05:56.92
Women C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1     76   Kate           Berreman                                                        Lyons             CO       5   01:14:17.18
  2     39   Corina         Cheever              Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       5   01:15:37.69
  3     94   Colleen        Burrows                                                         Bellingham        WA       4   01:00:03.67
  4    115   Emily          Yeh                                                             Bellingham        WA       4   01:00:59.42
  5     78   Becky          Skaggs                                                          Bellingham        WA       4   01:04:46.42
  6     95   Phaedra        Booth                Green Submarines                           Bellingham        WA       4   01:05:13.67
  7     42   Staci          May                  Earl's Bike Shop                           Bellingham        WA       4   01:05:18.67
  8     43   Josie          Melton               Mt. Baker BMX                              Bellingham        WA       4   01:05:44.43
  9     93   Shelley        Johnson              Pickle                                     Bellingham        WA       4   01:07:36.18
 10     40   Suzanne        Gray                                                            Bellingham        WA       4   01:07:49.18
 11    102   Javon          Smith                Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Bellingham        WA       4   01:07:55.18
 12    105   Katie          Bouwkamp             GRCC                                       Seattle           WA       4   01:08:01.68
 13     44   Cecily         Northup                                                         Seattle           WA       4   01:22:46.44
 14    111   Jennifer       Byars                                                           Oak Harbor        WA       3   01:00:21.42
Women SS
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1      9   Hidi           Cramer               PCP Racing                                 Seattle           WA       5   01:06:17.92
  2    101   Kayla          Kaiser               Team Race Pace/Cirrus Cycles               Bellingham        WA       5   01:07:18.67
  3     14   Delia          Massey               Bicycle Centres                            Seattle           WA       5   01:07:30.93
  4     74   Adriane        Bonaparte                                                       Bellingham        WA       4      59:52.42
  5    110   Suki           Henry                Kittybot                                   Bellingham        WA       4   01:02:49.17
  6     15   Cortni         Thrasher             Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt        Oak Harbor        WA       4   01:05:14.42