Cascade Cross Series 2015: Thanks Given'er Day 1

Oak Harbor, WA
December 5, 2015

Part of the Cascade Cross Series 2015


Junior Men Single-speed Men
Master Men B Super Men 50+
Master Men C 40+ Women A
Men A Women B
Men B Women C
Men C Women SS

Updated December 31, 2015 17:22

Junior Men
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     73   Jack           Spranger             Rad Racing NW                              Seattle           WA       4   35:50.83
  2      3   Jake           Hightower            Rad Racing NW                              Anacortes         WA       4   36:44.62
  3      2   Henry          Skaggs                                                          Bellingham        WA       4   42:02.10
  4     62   Jacob          Gervais              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       4   43:41.84
  5     86   Kai            Wallis               Rad Racing NW                              Anacortes         WA       4   44:49.12
  6     72   Joe            Spranger             Rad Racing NW                              Seattle           WA       4   46:23.38
  7     77   Addison        Lee                  Expressive Fit/Cycle U North               Marysville        WA       3   39:40.62
Master Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    118   Peter          Avolio               Metier/HSP                                 Issaquah          WA       6      54:04.00
  2    116   Sven           Koehler                                                         Seattle           WA       6      54:08.00
  3    122   James          Beieler              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6      55:23.00
  4      9   Steven         Moe                  NEMESIS RACING                             Kingston          WA       6      55:33.00
  5    120   Chris          Mendoza              Green Bike Team                            Olympia           WA       6      55:39.00
  6      8   Paul           Claeys               Dyna Racing                                Bellevue          WA       6      55:43.00
  7      6   Joel           Liefke               Hammer & Awl                               Langley           WA       6      56:28.00
  8      7   Glen           Conley                                                          Bothell           WA       6      57:09.00
  9     99   Ian            Horton               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Mt Vernon         WA       6      57:59.00
 10     11   Michael        Lee                  Expressive Fit/Cycle U North               Marysville        WA       6      58:55.00
 11    134   Craig          Cooper               B'hammocks Racing                          Seattle           WA       6      59:48.00
 12    113   Quinn          Dusenberry           Blue Rooster/Sports Medicine Clinic        Bothell           WA       6   01:00:00.00
 13    107   Eric           Malsbary             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       6   01:00:03.00
 14     42   James          Thompson                                                        New Westminster   BC       5      50:57.00
 15     81   Greg           Gizinski                                                        Seattle           WA       5      52:56.00
DNF     95   Eric           Brodsky                                                         Lynnwood          WA       4      38:13.00
Master Men C 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     16   Curtis         Crape                Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       4   39:25.58
  2     89   John           Clark                USMES                                      Oak Harbor        WA       4           
  3     13   Glenn          Gervais              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       4   41:38.85
  4     12   David          Hodgson              Delta bike co.                             Ladner            BC       4   45:54.38
  5     14   Chip           Greaves              Blue Rooster/Sports Medicine Clinic        Edmonds           WA       4   47:36.17
Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1     19   Toby           Swanson              Ravenna Capital Management                 Snoqualmie                 8   01:04:00.00
  2    132   Aaron          Bradford             Rock Lobster                               Auburn            WA       8   01:05:06.00
  3    140   Scott          Funston              Rad Racing NW                              Black Diamond     WA       8   01:05:47.00
  4    130   Calder         Wood                 Rad Racing NW                              Anacortes         WA       8   01:05:57.00
  5    136   Rainier        Leuschke             Blue Rooster/Sports Medicine Clinic        Seattle           WA       8   01:07:49.00
  6    121   Rusty          Dodge                Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       8   01:08:52.00
  7    139   Layton         Meyers               Rad Racing NW                              Maple Valley      WA       8   01:09:30.00
  8    133   Aaron          Mickels                                                         Bellingham        WA       8   01:10:20.00
  9     18   Kevin          Hansen               Ravenna Capital Management                 Lake Forest ...   WA       8   01:12:16.00
 10    101   Daniel         Hertel               RACEPACE                                   Bellingham        WA       8   01:13:15.00
 11     20   Dieter         Laskowski            PCP Racing                                 Seattle           WA       8   01:13:18.00
 12    135   Andrew         Morrison             SCCA/Starbucks                             Seattle           WA       8   01:13:50.00
 13    128   Anthony        Dickson              Hammer + Awl                               Seattle           WA       8   01:04:03.00
DNF    126   Benjamin       King                 Rad Racing NW                              Anacortes         WA       7      36:28.00
DNF    115   timothy        hubner               Heartthrob                                 Seattle           WA       4      17:04.00
Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    129   Joe            Giannetto            Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6      51:12.00
  2     21   Bryan          Torian               Olympia Orthopaedic Associates             Olympia           WA       6      51:30.00
  3    110   Tyler          Boucher              Cascadia Bicycling Team                    Seattle           WA       6      53:35.00
  4     30   Colin          Ferguson             Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6      54:25.00
  5     90   Mario          Rivas                Team Double Check                          Oak Harbor        WA       6      54:31.00
  6     25   Casey          Palmer-McGee                                                    Bellingham        WA       6      54:40.00
  7    119   Brendan        McMahan                                                         Seattle           WA       6      54:48.00
  8    117   Daniel         Novak                Husky Cycling                              Seattle           WA       6      54:54.00
  9     27   Joshua         Simmons              PC 4 Men                                   Lakewood          WA       6      54:59.00
 10     23   Jeffery        Cota                 Old Town Bicycle/State Farm                Tacoma            WA       6      55:40.00
 11     22   David          Neubeck              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6      55:53.00
 12    104   Mike           Udelhofen            GRCC                                       Seattle           WA       6      56:16.00
 13    124   Monica         Lloyd                Olympia Orthopaedic Associates             Olympia           WA       6      56:27.00
 14     24   Tim            Farrell              SCCA/Starbucks                             Seattle           WA       6      56:30.00
 15    127   Aaron          McAdie               House Wine Racing                          Seattle           WA       6      56:42.00
 16    111   Miles          Boucher                                                         Seattle           WA       6      58:21.00
 17     32   Doss           Herndon-Schepper                                                Bellingham        WA       6      58:22.00
 18    102   Christopher    Morrow               GRCC                                       Seattle           WA       6      58:46.00
 19    123   Scott          Johnson                                                         Bellingham        WA       6   01:00:48.00
 20    105   Adam           Saegebarth           GRCC                                       Seattle           WA       6   01:01:02.00
 21    108   Jonathan       Ralston                                                         Bellingham        WA       6   01:02:12.00
 22    125   Parker         King                 Rad Racing NW                              Anacortes         WA       5      53:11.00
 23     93   Daniel         Rodriguez            Team Seagal                                Lynnwood          WA       5      56:10.00
DNF    131   Ryan           Clark                                                           Oak Harbor        WA       3      17:04.00
Men C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     79   Connor         Gizinski             Cycle U                                    Seattle           WA       4   39:17.62
  2     35   Kip            Zwolenski            Ants On A Log                              Bellingham        WA       4   40:44.65
  3     71   Brett          Berry                C-Stars                                    Bellingham        WA       4   41:09.09
  4     76   Leland         Gibson                                                          Port Townsend     WA       4   41:11.87
  5     74   Rob            Beare                                                           Spanaway          WA       4   50:59.10
  6     33   Shawn          Peerson              Team Peerson                               Woodinville       WA       3   38:23.08
Single-speed Men
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1     97   Michael        Brazel               Mafia Racing NW                            Federal Way       WA       8   01:08:06.00
  2    180   Bryan          Smith                Pizza Pals                                 Seattle           WA       7   01:07:13.00
  3    142   Craig          Stephens             Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       7   01:08:51.00
  4    141   Brad           Oppedal              EVIL                                       Bellingham        WA       7   01:10:00.00
  5    137   Erik           Lookabill            Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       7   01:10:40.00
DNF      1   Brad           Nelson               Mikestro Industries/PT Cyclery             Oak Harbor        WA       5      43:19.00
DNF     34   Zack           Phillips             PCP Racing                                 Seattle           WA       4      33:36.00
Super Men 50+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     78   Erik           Hokanson             Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       4   39:06.85
  2     37   Eric           Stromerson                                                      Bellingham        WA       4   39:29.83
  3     88   Carl           Franssen                                                        Anacortes         WA       4   40:09.10
  4     41   Craig          Burgess              Blue Rooster/Sports Medicine Clinic        Edmonds           WA       4   42:31.35
  5     38   Tom            Petersen             Upriver Racing                             Anacortes         WA       4   43:12.37
  6     75   Scott          Klimo                Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       4   44:33.35
  7     39   David          Joiner                                                          Bothell           WA       4   46:05.86
  8     40   Ed             Anderson             Malice                                     Woodinville       WA       4   46:29.61
  9     85   Greg           Hayes                Impact Racing                              Oak Harbor        WA       4   46:36.11
DNF     82   Dan            Froula               Trailhead Racing                           Bellingham        WA       1           
Women A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    100   Andi           Zolton               NEMESIS RACING                             Kirkland          WA       5   44:44.00
  2    112   Elizabeth      Hartsoch             Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       5   45:07.00
  3     43   Melanie        Lewis                Axiom HVAC - Cycle U North                 Duvall            WA       5   45:34.00
  4     96   Kayla          Kaiser               RACEPACE                                   Bellingham        WA       5   48:41.51
  5     98   Leah           Kiviat               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       5   50:39.01
  6     45   Kirsten        Jensen               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       5   52:47.27
  7     44   Mandi          Hall                 Bicycle Centres                            Seattle           WA       5   52:48.80
Women B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     70   Lori           Brazel               Mafia Racing NW                            Federal Way       WA       5   50:01.01
  2     83   Laura          Jeddeloh             Team Group Health                          Seattle           WA       5   50:39.76
  3     80   Hayden         Gizinski             Cycle U                                    Seattle           WA       5   51:10.51
  4     54   Kathleen       Demaria              Team Group Health                          Seattle           WA       5   51:31.77
  5     51   Amanda         Heep                 Team Group Health                          Seattle           WA       5   52:45.27
  6    103   Veronica       Parkin               Shuksan Velo Club                          Bellingham        WA       5   54:43.53
  7     52   Rosemarie      Schmidt              Team Group Health                          Seattle           WA       5   44:59.50
  8     87   Emily          Nevin                Malice                                     Seattle           WA       4   46:26.00
Women C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    106   Claire         Wenger                                                          Bellingham        WA       4   44:50.50
  2     59   Jen            Hampton                                                         Bellingham        WA       4   45:24.00
  3     60   Staci          May                  Earls Bike Shop                            Bellingham        WA       4   46:47.51
  4     57   Michelle       Holtorff                                                        Bellingham        WA       4   50:33.52
  5     58   Becky          Skaggs                                                          Bellingham        WA       4   51:16.92
  6     92   Kiersten       George                                                          Lynnwood          WA       4   52:18.52
  7     56   Kristen        Mason                                                           Bellingham        WA       4   54:27.53
  8    114   Shannon        Daughtrey                                                       Bellingham        WA       3   42:52.24
DNF    109   Jessie         Culbert                                                         Seattle           WA       2   25:00.95
Women SS
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1     46   Robbie         Phillips             PCP Racing                                 Seattle           WA       5   48:58.79
  2     48   Hidi           Cramer               Soft Like Kitten                           Des Moines        WA       5   49:41.01
  3     47   Carla          Brock                Team Group Health                          Seattle           WA       5   51:42.80
  4     49   Christie       Fix                  Mafia Racing NW                            Seattle           WA       4   43:58.25
  5     91   Amanda         Pile                 Ants On A Log                              Portland          OR       4   44:40.00
  6     69   Cortni         Thrasher             House Wine Racing                          Oak Harbor        WA       4   52:24.51