Cascade Cross Series 2014 : Overall

Bellingham, WA
October 4, 2014

Part of the Cascade Cross Series 2014


Junior Men Men C
Junior Women Single-speed
Master Men A 40+ Super Men 50+
Master Men B 40+ Women A
Master Men C 40+ Women B/SS
Men A Women C
Men B

Final points after Bandit Cross.
Lowest score was not dropped due to an error not caught before the Awards Party,
but medals were already awarded so the results stand!

Updated February 01, 2015 09:52

Junior Men
 
 Pl    Num   Last Name            First Name     Team                                       Points       Time
  1          Kowal                Baden          Bikesport                                   300.0           
  2          Gervais              Jacob                                                      180.0           
Junior Women
 
 Pl    Num   Last Name            First Name     Team                                       Points       Time
  1          Detta                Teigen         Bikesport DFRU                              130.0           
  2          Wheeler              Drew                                                       105.0           
  3          Wheeler              Marin                                                      100.0           
  4          Ujfalusi             Lilly          Escape Velocity/dEvo                         65.0           
Master Men A 40+
 
 Pl    Num   Last Name            First Name     Team                                       Points       Time
  1          Cummings             Jeff           Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center       325.0           
  2          Pitton               John           Fanatik Bike Race Team                      191.0           
  3          Plant                Dale           Kona                                        140.0           
  4          Shiers               Derek          Trailhead Racing                            110.0           
  5          Graver               Doug           Ragnarok Racing                             100.0           
  6          Gerrish              Ian            Fanatik Bike Race Team                       80.0           
  7          Steiner              Niels                                                       23.0           
  8          Neubeck              David          Fanatik Bike Race Team                       23.0           
Master Men C 40+
 
 Pl    Num   Last Name            First Name     Team                                       Points       Time
  1          Gervais              Glenn          Fanatik Bike Race Team                      175.0           
  2          Bishop               David          Fanatik Bike Race Team                      163.0           
  3          Hodgson              David          Boundary Bay C.C.                           162.0           
  4          Lopez                Ruy            Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center       160.0           
  5          Crape                Curtis                                                     147.0           
  6          Pedersen             Lars           Northwest Velo                              115.0           
  7          Coleman              John                                                       115.0           
  8          Schroeder            Scott                                                      105.0           
  9          Knight               Ivan                                                        76.0           
 10          Alderson             Scott          Bakerview BMX                                56.0           
 11          Mast                 Gabriel        C Stars                                      43.0           
 12          Ujfalusi             Joseph                                                      33.0           
Super Men 50+
 
 Pl    Num   Last Name            First Name     Team                                       Points       Time
  1          Will                 Marshall       Dimensional                                 220.0           
  2          Hopper               Buff           Team Double Check                           180.0           
  3          Thompson             James          CVC Racing                                  168.0           
  4          Lang                 Robert                                                     160.0           
  5          Froula               Dan                                                        135.0           
  6          Volkert              Brian          Team Double Check                           129.0           
  7          Carlson              Nick           Fanatik Bike Race Team                      126.0           
  8          Rittscher            Scott          Howard Creek Brewery                        126.0           
  9          VanZandt             Charlie        Team Double Check                           123.0           
 10          Tauscheck            Steve          Team Double Check                           119.0           
 11          Joiner               David                                                       98.0           
 12          Stromerson           Eric                                                        96.0           
 13          Petersen             Tom                                                         67.0           
 14          Scholl               Michael        Green Line 6/JoyRide                         48.0           
 15          Herron               Charlie                                                     25.0           
Women B/SS
 
 Pl    Num   Last Name            First Name     Team                                       Points       Time
  1          Graham               Scarlett                                                   167.5           
  2          Indrunas             Alyson                                                     160.0           
  3          Hetland              Maria          Olympia Orthopaedic Associates              145.0           
  4          Thrasher             Cortni                                                     137.0           
  5          Nelson               Heather                                                    130.0           
  6          Young                Holly                                                       63.0           
  7          Kaiser               Kayla          Broken Spoke Cycling                         50.0           
Women C
 
 Pl    Num   Last Name            First Name     Team                                       Points       Time
  1          Hampton              Jen                                                        214.0           
  2          May                  Staci          Pints & Cowbells Racing                     191.0           
  3          Parkin               Veronica       Shuksan Velo Club                           155.0           
  4          Pfannenstein         Katy           Bellingham                                  105.0           
  5          Wallis               Lindsay                                                    100.0           
  6          Pile                 Amanda                                                      87.0           
  7          Newell               Kate                                                        85.0           
  8          Larsen               Bonnie                                                      83.0           
  9          Melton               Josie                                                       60.0           
 10          Ujfalusi             Lilly          Escape Velocity/dEvo                         50.0           
 11          Mason                Kristen                                                     34.0           
 12          Thrasher             Cortni                                                      18.0