Cascade Cross Series 2014 : Bellingham BMX #2

Bellingham, WA
October 25, 2014

Part of the Cascade Cross Series 2014


Junior Men Men C
Junior Women Single-speed
Master Men A Super Men 50+
Master Men B Women A
Master Men C 40+ Women B/SS
Men A Women C
Men B

Updated October 30, 2014 13:13

Junior Men
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1    705   Jacob          Gervais              Fanatik Bike Race Team                        5   43:30.00
  2    707   Kai            Wallis                                                             4   39:04.00
  3    703   Baden          Kowal                BikeSport Racing                              3   39:44.00
Junior Women
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1    708   Drew           Wheeler                                                            4   01:03:10.00
Master Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1    532   Jeff           Cummings             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         9   01:16:46.00
  2    537   Dale           Plant                Kona Cycles                                   9   01:17:59.00
  3    552   Ian            Gerrish              Fanatik Bike Race Team                        9   01:19:07.00
  4    555   Ron            Heubner              BikeSport Racing                              8   01:10:03.00
  5    130   Chris          Wood                                                               8   01:16:19.00
  6    548   Ron            Colven               Blue Rooster/Sports Medicine Clinic           8   01:16:31.00
DNF    500   David          Neubeck              Fanatik Bike Race Team                        4      34:15.00
Master Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1    554   Brian          Wong                 EV pb Catalyst Kinetics                       7   01:00:51.00
  2    505   Brian          Wheeler                                                            7   01:01:28.00
  3    523   Steven         Moe                  NEMESIS RACING                                7   01:03:42.00
  4    553   Magnus         Collander                                                          7   01:04:12.00
  5    551   Darrin         Grund                EV pb Catalyst Kinetics                       7   01:05:25.00
  6    506   Eric           Malsbary             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         7   01:06:05.00
  7    539   Denny          Bartlett             BikeSport Racing                              7   01:06:18.00
  8    507   Robert         Trombley             S.I.R.                                        7   01:09:03.00
  9    504   Carter         Maden                Trailhead Racing                              6      56:14.00
 10    556   David          Deschenes                                                          6      57:07.00
 11    550   Gary           Lardizabal           BikeSport Racing                              6      59:03.00
 12    540   Chris          Stevens              Team P.I.                                     6      59:26.00
 13    503   Roger          Hutchison            Pints & Cowbells Racing                       6   01:02:10.00
DNF    543   Owen           Wood                 The Fix Inc Whistler                          5      42:06.00
Master Men C 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1    522   John           Coleman                                                            5   39:49.00
  2    541   Corey          Tracey               GSX                                           5   39:49.00
  3    544   Scott          Schroeder                                                          5   41:02.00
  4    542   Glenn          Gervais              Fanatik Bike Race Team                        5   42:30.00
  5    547   Ruy            Lopez                Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         5   43:20.00
  6    545   Jimison        Turpin                                                             5   44:54.00
  7    510   David          Hodgson              Delta bike co.                                5   46:10.00
  8    546   Curtis         Crape                                                              5   46:34.00
  9    406   David          Bishop               Fanatik Bike Race Team                        5   47:44.00
 10    512   Ivan           Knight                                                             5   47:53.00
 11    426   Joseph         Ujfalusi             EV pb Catalyst Kinetics                       5   51:34.00
Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1    121   Spencer        Paxson               Kona Cycles                                   9   01:10:43.00
  2    114   Toby           Swanson                                                            9   01:11:22.00
  3    131   Erik           Tonkin               Team S&M/Kona                                 9   01:13:09.00
  4    129   Wade           Schultz              Recycled Cycles Racing                        9   01:17:15.00
  5    116   Brian          Dagnon               Fanatik Bike Race Team                        9   01:17:58.00
  6    127   Daniel         Hertel               RACEPACE                                      8   01:10:44.00
  7    113   Benjamin       Schmidt                                                            8   01:12:30.00
  8    126   Collin         Van Slyke            BikeSport Racing                              8   01:19:56.00
  9    101   Carl           Hulit                Recycled Cycles Racing                        7   01:11:29.00
DNF    123   Rory           Jack                 Recycled Cycles Racing                        6      50:17.00
DNF    124   Scott          Alexander            Fanatik Bike Race Team                        5      42:09.00
DNF    112   Rusty          Dodge                Fanatik Bike Race Team                        5      40:22.00
Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1    260   Zach           Poehlman                                                           7      58:00.00
  2    207   Clinton        Seal                 Cycling Northwest                             7      58:45.00
  3    241   Christian      Hansen               EV pb Catalyst Kinetics                       7      59:43.00
  4    254   Tim            Erickson             Recycled Cycles Racing                        7      59:47.00
  5    253   Jim            Maddoch                                                            7      59:48.00
  6    252   Andrew         Morrison             SCCA/Starbucks                                7   01:00:33.00
  7    242   Ryan           Harrison             20/20 Fuel                                    7   01:01:14.00
  8    236   timothy        hubner               Heartthrob                                    7   01:01:19.00
  9    228   Brennan        Gilbert              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         7   01:01:33.00
 10    251   Ian            Horton                                                             7   01:02:33.00
 11    205   Mario          Rivas                Team Double Check                             7   01:03:49.00
 12    261   Ryan           Clark                                                              7   01:03:53.00
 13    128   Elizabeth      Hartsoch             Kulshan Cycling                               7   01:04:14.00
 14    204   Jeremy         Lemcke               Emmanuel Endurance                            7   01:05:24.00
 15    240   Alejandro      Galindo                                                            7   01:05:50.00
 16    430   Ian            Stewart                                                            7   01:07:55.00
 17    244   Brett          Whitehead            Team Zaui                                     6      58:28.00
 18    257   Max            Welk                 Plumder                                       6      59:05.00
 19    256   Mark           Allison              Plunder                                       6      59:16.00
 20    238   Colin          Ferguson                                                           6      59:37.00
 21    258   Sam            Waples               Audi Racing                                   6      59:59.00
 22    239   Matt           Marsden                                                            6   01:02:19.00
 23    264   Greg           Becker                                                             6   01:03:52.00
DNF    235   Brenden        Pelkie               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         5      42:30.00
DNF    262   Mile           Goodman                                                            4      30:22.00
DNF    255   Scott          Heinz                                                              4      33:20.00
DNF    266   Ryan           Short                                                              3      25:52.00
DNF    203   Joseph         Giannetto            Fanatik Bike Race Team                        2      12:50.00
DNF    263   Sam            West                 RACEPACE                                      2      14:40.00
DNF    256   Mike           Trowbridge           Fanatik Bike Race Team                        1      05:01.00
DNF    265   Michael        Simecek              Audi Racing                                   1      07:59.00
Men C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                                 Laps       Time
  1    425   Ashley Paul    James                                                                        5   41:12.00
  2    680   Ben            Smith                GSX                                                     5   43:20.00
  3    812   Doss           Herndon-Schepper                                                             5   43:41.00
  4    405   Jordan         Beaudin                                                                      5   43:51.00
  5    424   Steven         Glasgow              Seattle Race Club/Hagens Berman-Society Consulting      5   45:07.00
  6    423   Ryan           Bartron                                                                      4   43:56.00
DNF    418   Benjamin       McKinney             Moby Dick and the C Men                                 1   05:03.00
Single-speed
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps          Time
  1    848   Luke           DeMoe                HODALA!                                       9   01:15:40.00
  2    125   Ian            Schmitt              Kona Cycles                                   9   01:17:55.00
  3    810   Brad           Nelson               PT Cyclery/Showers Pass                       8   01:10:25.00
  4    820   Adam           Van Dyke             McCleod Construction                          8   01:13:08.00
  5    819   Wilbur         Kelly                BikeSport Racing                              8   01:15:07.00
  6    866   Brad           Oppedal                                                            8   01:17:09.00
  7    823   Jason          Fluckiger                                                          8   01:19:21.00
  8    821   Jacob          Stewart              Sodalitas Bellingham                          7   01:09:54.00
  9    816   Zach           Gayne                                                              7   01:10:40.00
 10    814   Craig          Stephens             Kulshan Cycling                               7   01:11:35.00
 11    806   Andrew         Berg                 Kulshan Cycling                               7   01:12:25.00
 12    822   Max            Willis                                                             7   01:13:13.00
 13    817   Peter          Stocker              BikeSport Racing                              7   01:13:42.00
 14    807   Jason          O'Byal               KISS ARMY                                     7   01:14:27.00
Super Men 50+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1    216   James          Thompson             Echelon Racing                                5   41:48.00
  2    249   Nick           Carlson              Fanatik Bike Race Team                        5   42:34.00
  3    245   Robert         Lang                                                               5   43:09.00
  4    246   Brian          Volkert              Team Double Check                             5   43:16.00
  5    247   Steve          Tauscheck            Team Double Check                             5   43:54.00
  6    214   Scott          Rittscher            Howard Creek Brewery                          5   45:09.00
  7    218   Charlie        VanZandt             Team Double Check                             5   46:06.00
  8    248   Tom            Petersen             Upriver Racing                                5   47:47.00
  9    219   David          Joiner                                                             4   41:47.00
DNF    250   Dan            Froula               Trailhead Racing                              2   14:02.00
DNS    298   Michael        Scholl               Green Line 6/JoyRide                                      
Women A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1    122   Kirsten        Jensen               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         6   49:13.00
  2    120   Cassie         Ross                 Audi Cycling                                  6   49:25.00
  3    117   Natasha        Cowie                                                              6   50:16.00
  4    118   Hillary        King                 NEMESIS RACING                                6   51:23.00
  5    106   Christin       Clawson              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         6   51:59.00
  6    119   Leah           Kiviat               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         6   52:25.00
  7    105   Hannah         Neubeck                                                            6   57:57.00
Women B/SS
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1    222   Maria          Hetland              Olympia Orthopaedic Assoc.                    5   49:43.00
  2    237   Cortni         Thrasher             PT Cyclery/Showers Pass                       4   54:35.00
Women C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       Laps       Time
  1    419   Scarlett       Graham                                                             6   58:53.00
  2    706   Lilly          Ujfalusi             DEVO pb Catalyst Kinetics                     5   51:17.00
  3    410   Jen            Hampton                                                            5   51:54.00
  4    429   Amanda         Pile                                                               5   52:39.00
  5    427   Katy           Pfannenstein                                                       5   54:35.00
  6    422   Christine      Lynch                Kitty Glitter                                 4   49:20.00
DNF    411   Staci          May                  Pints & Cowbells Racing                       2   16:47.00