Cascade Cross Series 2013: Cross Border Clash Day 1

Bellingham, WA
November 2, 2013

Part of the Cascade Cross Series 2013


Junior Men Men C
Junior Women Singlespeed A
Master Men A Singlespeed B
Master Men B Super Men 50+
Master Men C 40+ Women A
Men A Women B
Men B Women C

Updated November 18, 2013 16:12

Junior Men
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time   Age
  1    709   Brenden        Pelkie               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       3   38:59.00   15 
  2    713   Jacob          Gervais              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       3   47:21.00   14 
  3    723   Holden         Berg                 Cycle U Juniors                            Arlington         WA       2   38:08.00   12 
  4    712   Baden          Kowal                BikeSport Racing                           Bellingham        WA       2   46:29.00   10 
Age
Junior Women
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time   Age
  1    704   Lilly          Ujfalusi             Escape Velocity/dEvo                       New Westminster   BC       2   39:23.00   9  
Age
Master Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    536   Mark           Hanson               AUDI                                       Sammamish         WA       6   01:13:19.00
  2    506   Todd           Allen                SCCA/Starbucks                             Seattle           WA       6   01:17:43.00
  3    331   Chad           Berg                 Cycle U Varsity                            Arlington         WA       6   01:18:44.00
  4    532                  Schlossberger        PPC p/b Robert Cameron Law                 Victoria          BC       6   01:19:33.00
DNF    348   Jeff           Cummings             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4              
Master Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST      Laps          Time
  1    308   Drew           Hemmingson                                                         North Vancouver   BC         5      58:21.00
  2    378   Corey          Tracey               Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   Vancouver         BC         5      59:22.00
  3    302   David          Neubeck              Fanatik Bike Race Team                        Bellingham        WA         5      59:35.00
  4    379   Robert         Chew                 West Coast Cycling                            North Vancouver   BC         5   01:00:09.00
  5    525   Ray            Lachance             WC Cycling/RaceFace/Stans No Tubes            Vancouver         BC         5   01:00:14.00
  6    381   Derek          Blagg                HUP United                                    SEATTLE           WA         5   01:01:00.00
  7    340   Michael        Parrish              Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   Vancouver         BC         5   01:01:30.00
  8    354   James          Beieler              Fanatik Bike Race Team                        Bellingham        WA         5   01:01:35.00
  9    530   Forrest        Murphy               Ciclospeed                                    Madrid            SPAIN      5   01:02:06.00
 10    385   Tobin          Copley               Escape Velocity/dEvo                          Vancouver         BC         5   01:03:06.00
 11    375   Jay            Loder                Bicicletta Proshop                            West Vancouver    BC         5   01:03:24.00
 12    535   Paul           Porte                Montana                                       Seattle           WA         5   01:03:55.00
 13    517   Mischa         Burnett              n/a                                           Bellingham        WA         5   01:04:22.00
 14    356   Lynn           Bell                 Team Samish                                   Bellingham        WA         5   01:05:55.00
 15    388   Erik           Hokanson             Skuksan Velo Club                             Bellingham        WA         5   01:06:45.00
 16    369   Scott          Bertelson            Schwartzkoff                                  Bellingham        WA         5   01:06:46.00
 17    534   Craig          Stephens             Kulshan Cycling                               Bellingham        WA         5   01:07:30.00
 18    307   Glenn          Gervais              Fanatik Bike Race Team                        Bellingham        WA         5   01:07:34.00
 19    303   Roger          Hutchison            Pints & Cowbells Racing                       Bellingham        WA         4      59:45.00
DNF    531   Dan            Froula               n/a                                           Bellingham        WA         3              
DNF    522   Terry          Buchanan             HUP United                                    Seattle           WA                        
Master Men C 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    377   Sven           Koehler              AKA Sandy Boite                            Seattle           WA       3   37:18.00
  2    333   Duncan         Coo                                                             N Vancouver       BC       3   38:00.00
  3    328   Brent          Fahl                 Boundary Bay CC                            Delta             BC       3   40:00.00
  4    355   Allan          Waller                                                          Ferndale          WA       3   40:27.00
  5    326   Andy           Bunn                 BFF                                        Bellingham        WA       3   40:33.00
  6    327   David          Hodgson              boundary bay bike club                     delta             BC       3   42:04.00
  7    513   David          Bishop               Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       3   42:53.00
  8    380   Harry          Bohan                                                           Surrey            BC       3   43:37.00
  9    523   Curtis         Crape                                                           Ferndale          WA       3   45:46.00
 10    317   Joseph         Ujfalusi                                                        New Westminster   BC       3   47:30.00
DNS    373   Todd           Karn                 Cyclocrossracing.com                       Renton            WA                   
DNS    521   Harry          Bohan                                                           Surrey            BC                   
DNS                                                                                                                                
Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    644   Spencer        Paxson               Kona                                       Bellingham        WA       6   01:05:08.00
  2    694   Toby           Swanson              Ravenna Capital Management                 Snoqualmie        WA       6   01:05:46.00
  3    478   Bob            Welbourn             cannondale                                 North Vancouver   BC       6   01:07:10.00
  4    605   Cory           Forrest              Speed Theory                               Vancouver         BC       6   01:07:28.00
  5    695   Loren          Hanson               AUDI                                       Sammamish         WA       6   01:08:01.00
  6    613   Logan          Wetzel                                                                                     6   01:08:09.00
  7    401   Rusty          Dodge                Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6   01:10:02.00
  8    671   Justin         Mark                 steed cycles                               Nanaimo           BC       6   01:10:52.00
  9    649   Scott          Alexander            Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6   01:12:05.00
 10    667   Matthew        Drown                Daryl-Evans Racing, Mighty Riders          Vancouver         BC       6   01:12:29.00
 11    674   Carson         Miller               Jamix CX                                   Seattle           WA       6   01:14:01.00
 12    673   Ian            Schmitt              Kona                                       Bellingham        WA       6   01:14:54.00
 13    499   Aaron          Mickels              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       6   01:15:05.00
 14    447   Brian          Dagnon               Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6   01:17:18.00
 15    668   Matthew        Hornland             Mighty Cycling                             Vancouver         BC       6   01:17:59.00
DNF    672   Brandon        Thomson              Speed Theory                               Squamish          BC       4              
DNF    665   ERIC           COMEAU               StepDown Racing                            Auburn            WA       2              
DNF    687   James          Birkenbuel           steed cycles                               Vancouver         BC       2              
DNF    669   Robert         Hargrove             Mighty Cycling                             New Westminster   BC       1              
DNS    664   Kevin          Calhoun              Rocky Mountain                             North Vancouver   BC                      
DNS    670   Drew           Mackenzie            Shimano/Marin/Pearl Izumi                  Victoria          BC                      
Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST    Laps          Time
  1    495   Jon            Ross                 Fanatik Bike Race Team                        Bellingham        WA       5      55:49.00
  2    616   David          Gillam               Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   Vancouver         BC       5      55:53.00
  3    652   Paul           Mc Carthy            steed cycles                                  North Vancouver   BC       5      56:26.00
  4    686   Shay           Goodlund             Whole Foods Market                            Monroe            WA       5      56:51.00
  5    472   Brennan        Gilbert              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         Bellingham        WA       5      57:59.00
  6    416   Joseph         Giannetto                                                          bellingham        WA       5      58:12.00
  7    683   Andrew         Morrison             SCCA/Starbucks                                Seattle           WA       5      58:48.00
  8    655   Robert         Smith                Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   Vancouver         BC       5      59:24.00
  9    646   Mike           Galasso              n/a                                           Vancouver         BC       5      59:38.00
 10    485   Daniel         Hertel               WWU Cycling                                   Bellingham        WA       5      59:45.00
 11    487   timothy        hubner               BFF                                           Seattle           WA       5   01:00:31.00
 12    654   Mark           Roughgarden          Cyclocrossracing.com                          Kirkland          WA       5   01:00:38.00
 13    441   Doug           Nathe                Kulshan Cycling                               Bellingham        WA       5   01:00:48.00
 14    468   Carter         Maden                Trailhead Racing                              Bellingham        WA       5   01:00:58.00
 15    424   Brett          Whitehead                                                          Coquitlam         BC       5   01:01:02.00
 16    403   Colin          Ferguson             PainCave Cycling                              Bellingham        WA       5   01:01:04.00
 17    486   Sam            West                 WWU Cycling                                   Bellingham        WA       5   01:01:07.00
 18    653   Troy           Neale                Westwood cycle                                Coquitlam         BC       5   01:01:55.00
 19    692   Andrew         Alexander            Fischer Plumbing Cycling Team                 Kirkland          WA       5   01:02:34.00
 20    469   Brian          Wheeler              n/a                                           Bellingham        WA       5   01:02:36.00
 21    637   Ryan           Wigg                 WWU Cycling                                   Bellingham        WA       5   01:03:17.00
 22    475   Daniel         Milner               Blue Rooster/Sports Medicine Clinic           Bellingham        WA       5   01:03:24.00
 23    604   Ian            Horton               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         Burlington        WA       5   01:04:17.00
 24    402   Bryan          Smith                Fanatik Bike Race Team                        Bellingham        WA       5   01:04:58.00
 25    691   Collin         Van Slyke            WWU                                           Bellingham        WA       5   01:06:17.00
 26    642   Jacob          Stewart              Kulshan Cycling                               Bellingham        WA       5   01:06:18.00
 27    799   Jeremy         Bowler               Bikesport                                     Seattle           WA       5   01:06:38.00
 28    689   Max            Willis               Husky Cycling                                 Seattle           WA       5   01:06:42.00
 29    684   Alejandro      Galindo              n/a                                           Vancouver         BC       5   01:07:25.00
 30    442   Chris          Rose                 Sundance Salon & Spa                          Ferndale          WA       5   01:07:27.00
 31    418   Brian          Gunn                 Daryl-Evans Racing                            Langley           BC       5   01:07:57.00
 32    404   Jeff           Haley                Softride.com                                  Bellingham        WA       5   01:08:13.00
 33    433   Mario          Rivas                Team Double Check                             Oak Harbor        WA       5   01:11:06.00
 34    407   Geoffrey       Grosenbach           Velominati                                    Bellingham        WA       5   01:12:21.00
 35    406   William        Currie               Fanatik Bike Race Team                        Bellingham        WA       4      56:30.00
 36    690   Brent          Delta                DFRU                                          Bellingham        WA       4      56:57.00
 37    688   Andrew         Wright               Blue Rooster/SMC                              Bellingham        WA       4      58:22.00
DNF    607   Brad           Nelson               n/a                                           Oak Harbor        WA       3              
DNS    474   Geoff          Andrist              Blue Rooster/Sports Medicine                  Snohomish         WA                      
Men C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST    Laps       Time
  1    361   Tom            Craik                Salomon/Marx Conditioning                     N Vancouver       BC       3   34:52.00
  2    717   Brayden        Buchanan             Rad Racing NW                                 Seattle           WA       3   36:37.00
  3    359   Kevin          Letchford                                                          Vancouver         BC       3   36:46.00
  4    419   Mark           Longman                                                                                       3   36:49.00
  5    405   Matt           Marsden                                                            Bellingham        WA       3   38:24.00
  6    656   Nathan         Young                                                                                         3   38:55.00
  7    685   Jeff           Sloat                WWU Cycling                                   Bellingham        WA       3   39:37.00
  8    324   Todd           Karn                                                                                          3   39:46.00
  9    854   Doss           Herndon-Schepper                                                   Bellingham        WA       3   40:52.00
 10    677   Ward           Bertram                                                            Surrey            BC       3   41:20.00
 11    680   Ben            Smith                Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   Vancouver         BC       3   41:25.00
 12    676   Kevin          Miles                                                              Bellingham        WA       3   41:27.00
 13    617   Jordan         Beaudin                                                            Deming            WA       3   42:52.00
 14    438   Clint          Lund                                                               Bellingham        WA       3   43:12.00
 15    675   Shane          Starozok                                                           Abbotsford        BC       3   45:15.00
 16    678   Mark           Miller               Bellingham Unicycling                         Bellingham        WA       2   36:47.00
DNF    797   Tim            Ross                                                               Bellingham        WA                   
Singlespeed A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    827   Parker         Bloom                Stuckylife                                 Victoria          BC       6   01:12:43.00
  2    866   Terry          McKall               Stuckylife                                 Victoria          BC       6   01:13:15.00
  3    871   Darrin         Seeds                Traitor/Transition                         Bellingham        WA       6   01:16:29.00
  4    867   Nick           Berry                Mighty Riders                              Vancouver         BC       6   01:16:37.00
  5    823   Mark           Oldenburg            VAN.S.S                                    COQUITLAM         BC       6   01:16:47.00
  6    820   John           Pitton               Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       5   01:07:30.00
Singlespeed B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    848   Scott          Barr                 Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       5      59:13.00
  2    837   Jacob          Hartsoch             Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       5      59:14.00
  3    858   Andrew         Berg                 Kulshan Cycling                            Arlington         WA       5   01:01:26.00
  4    822   Josh           Parrish              Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       5   01:01:57.00
  5    865   Andy           Achuff               Oak Bay Bikes                              Victoria          BC       5   01:02:11.00
  6    509   Dave           Pearson              Voler Bicycle Centres                      Auburn            WA       5   01:02:22.00
  7    864   Neils          Steiner              Westcoast Cycling Van SS                   Vancouver         BC       5   01:03:09.00
  8    847   Jack           Machinski                                                       Bellingham        WA       5   01:04:03.00
  9    828   Ashley         Stotts               HODALA!                                    Vancouver         BC       5   01:04:26.00
 10    826   Robert         Airey                VANSS                                      Vancouver         BC       5   01:07:25.00
 11    899   Erik           Lookabill            Kulshan Cycling                            Bellingham        WA       5   01:08:02.00
DNF    855   Bart           Hawkinson            Blue Rooster/Sports Medicine Clinic        Seattle           WA       2              
Super Men 50+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    249   James          Thompson             CVC Racing                                 New Westminster   BC       3   39:40.00
  2    370   Marshall       Will                 Dimensional/Sound Health                   Stanwood          WA       3   39:48.00
  3    228   Robert         Lang                                                            Delta             BC       3   39:49.00
  4    211   Eric           Stromerson                                                      Bellingham        WA       3   39:55.00
  5    225   Steve          Tauscheck            Team Double Check                          Anacortes         WA       3   40:05.00
  6    240   Steve          Vanderstaay          Team Rwanda Supporters                     Bellingham        WA       3   40:15.00
  7    212   Scott          Klimo                Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       3   40:33.00
  8    679   Rob            Fransen                                                         Aldergrove        BC       3   41:41.00
  9    254   Dale           Delmage                                                         Ferndale          WA       3   44:12.00
 10    206   Scott          Rittscher            Dimensional Communications                 Stanwood          WA       3   44:28.00
 11    208   Tom            Petersen             Upriver Racing                             Hamilton          WA       3   44:44.00
Women A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST    Laps       Time
  1    255   Carey          Mark                 steed cycles                                  Nanaimo           BC       3   35:01.00
  2    213   Kelly          Jones                steed cycles                                  North Vancouver   BC       3   36:03.00
  3    217   Elizabeth      Hartsoch             Kulshan Cycling                               Bellingham        WA       3   36:11.00
  4    250   Joele          Guynup               Shimano/Marin                                 Victoria          BC       3   36:52.00
  5    256   Marni          Hambleton            Speed Theory                                  Vancouver         BC       3   37:09.00
  6    234   Morgan         Cabot                Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   Vancouver         BC       3   37:53.00
  7    201   Hannah         Neubeck              Trailhead Racing                              Bellingham        WA       3   38:22.00
  8    232   Whitney        Anderson             Trailhead Racing                              Bellingham        WA       3   39:12.00
  9    241   Leah           Kiviat               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         Burlington        WA       3   39:24.00
 10    898   Sabrina        Hendrick             Fischer Plumbing                              Seattle           WA       3   42:43.00
 11    220   Emily          Przybylski           Earls Bike Shop                               Tacoma            WA       3   45:54.00
DNF    251   Jessica        Cutler               Bikesport NW/Jamis                            Seattle           WA                   
DNF    257   Courtenay      McFadden             Bicycle Bluebook/Rock Lobster                 Bellingham        WA                   
Women B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST    Laps       Time
  1    420   Christin       Clawson              Kulshan Cycling                               Bellingham        WA       3   40:05.00
  2    427   Jennifer       McMahon              Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   North Vancouver   BC       3   43:13.00
  3    681   Dyan           Padagas              Voler/Bicycle Centres                         Seattle           WA       3   51:06.00
DNF    686   Shay           Goodlund                                                                                                  
Women C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST    Laps       Time
  1    304   Katy           Pfannenstein                                                       Bellingham        WA       3   46:44.00
  2    384   Veronica       Parkin               Shuksan Velo Club                             Bellingham        WA       3   46:59.00
  3    528   Becky          Brackett                                                           Bellingham        WA       3   48:06.00
  4    387   Staci          May                  Earls Bike Shop                               Bellingham        WA       3   48:42.00
  5    524   Alyssa         Myshok               West Coast Racing                             Vancouver         BC       3   50:29.00
  6    526   Chistine       Lynch                                                              Seattle           WA       2   38:56.00
  7    365   Bonnie         Larsen                                                             Bellingham        WA       2   39:34.00
  8    313   Carmen         Christensen          Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   vancouver         BC       2   39:55.00
  9    529   Hilary         Higgins                                                            Bellingham        WA       2   40:59.00
DNF    527   Kimberly       McBride                                                            Bellingham        WA       1           
DNF    376   Kendra         Comeau               Group Health                                  Auburn            WA