Cascade Cross Series 2012: Chiller Cross

Bellingham, WA
January 12, 2013

Part of the Cascade Cross Series 2012


Junior B Singlespeed A
Master Men A 40+ Singlespeed B
Master Men B 40+ Women A
Master Men C 40+ Women B
Men A Youth 7 & under
Men B Youth 8 & up
Men C

Updated November 18, 2013 16:12

Junior B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    794   Anthony        Klimo                Hamana                                     Bellingham        WA       4   47:12.00
  2    785   Brenden        Pelkie               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4   50:08.00
  3    345   Calder         Wood                                                            Anacortes         WA       4   51:22.00
DNF    591   Finn           Blackburn            Deep Cove                                  N Vancouver       BC       2           
Master Men A 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    560   Norman         Thibault             Frontrunner                                Nanaimo           BC       7   01:08:46.00
  2    553   Todd           Allen                Fischer Plumbing                           Seattle           WA       7   01:11:22.00
  3    204   Dale           Plant                Kona Bikes                                 Bellingham        WA       5   01:05:51.00
Master Men B 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    211   Scott          Barr                 Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       5      51:00.00
  2    544   Kevin          Johnson                                                         Silverdale        WA       5      51:31.00
  3    253   David          Neubeck              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       5      51:48.00
  4    268   Dave           Pearson              Voler/Bicycle Centres                      Auburn            WA       5      52:16.00
  5    203   Brian          Wong                 PainCave Cycling                           New Westminster   BC       5      52:24.00
  6    261   Tobin          Copley               Escape Velocity/dEvo                       Vancouver         BC       5      53:24.00
  7    552   Randy          Manion               Fischer Plumbing                           Maple Valley      WA       5      53:46.00
  8    531   Alex           Votry                Blue Rooster/Sports Medicine Clinic        Edmonds           WA       5      53:51.00
  9    231   Dan            Froula                                                          Bellingham        WA       5      54:52.00
 10    225   Noel           Phillips             Starlight                                  Bellingham        WA       5      55:16.00
 11    546   Derek          Steel                Arrowsmith Bikes                           Nanaimo           BC       5      55:24.00
 12    547   James          Wagner               Cycle Therapy-4 Corners Racing             Auburn            WA       5      56:42.00
 13    293   David          Bennett              Voler/Bicycle Centres                      Arlington         WA       5      57:02.00
 14    519   Nick           Carlson              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       5      57:14.00
 15    702   Jim            Clevenger            Klicks Running & Walking                   Bellingham        WA       5      57:35.00
 16    289   Eric           Malsbary                                                        Bellingham        WA       5      57:39.00
 17    559   Ryan           Cousineau            Escape Velocity                            Port Moody        BC       5      58:35.00
 18    527   Peter G.       Reitsma              Speed Theory                               Vancouver         BC       5   01:02:54.00
 19    558   Andrew         Novikoff             Ragnarok                                   Seattle           WA       5   01:03:38.00
 20    536   Joe            Christian            Blue Rooster/Sports Medicine Clinic        Edmonds           WA       4      52:30.00
DNS    543   Darrin         Grund                Escape Velocity                            New Westminster   BC                      
DNS    550   Lars           Pedersen             JL Velo Racing Team                        Snohomish         WA                      
Master Men C 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    258   Craig          Eubank               bellinghamrolfing.com                      Bellingham        WA       4   43:27.00
  2    292   Steven         Moe                                                             Kingston          WA       4   44:00.00
  3    555   Lynn           Bell                 Dog Breath                                 Bellingham        WA       4   44:10.00
  4    477   Sven           Koehler              One Lap Wonder                             Seattle           WA       4   44:12.00
  5    206   Mike           McQuaide             75 Classic Rides: WA                       Bellingham        WA       4   44:22.00
  6    205   Glenn          Gervais              Logos Bible Software                       Bellingham        WA       4   44:33.00
  7    252   Steve          Work                                                            Bellingham        WA       4   45:03.00
  8    530   Steve          Vanderstaay          Team Rwanda Supporters                     Bellingham        WA       4   45:38.00
  9    224   Scott          Bertelsen                                                       Bellingham        WA       4   45:39.00
 10    557   Paul           Porte                Montana Velo                               Seattle           WA       4   45:59.00
 11    554   Duncan         Coo                                                             N Vancouver       BC       4   46:02.00
 12    541   Mark           Rieder               Cyclops                                    Seattle           WA       4   46:46.00
 13    551   Dan            Von Seggern                                                     Seattle           WA       4   46:48.00
 14    540   Andrew         Bunn                 BFF                                        Bellingham        WA       4   47:46.00
 15    549   Ray            Lopez                Red Zone Racing                            Ferndale          WA       4   48:16.00
 16    264   Scott          Klimo                Hamana                                     Bellingham        WA       4   50:03.00
 17    277   Shawn          Tomlinson            4-Corners Racing                           Seattle           WA       4   52:07.00
 18    526   David          Hodgson                                                         Delta             BC       4   52:09.00
 19    201   Roger          Hutchison                                                       Bellingham        WA       4   53:12.00
 20    251   Tom            Petersen             Upriver Racing                             Hamilton          WA       4   53:41.00
 21    215   Pete           Bourgeault           Whole Foods                                Redmond           WA       3   46:10.00
 22    548   Joseph A.      Myers                Team Unicycle                              Bellingham        WA       2   56:02.00
DNF    556   Buff           Hopper               Doublecheck                                Everett           WA       0           
Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    795   Toby           Swanson              Step Down                                  Snoqualmie        WA       7   01:05:23.00
  2    790   Mike           Foster               SCCA/Starbucks                             Seattle           WA       7   01:06:54.00
  3    318   Rusty          Dodge                Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       7   01:08:06.00
  4    792   Trevor         Pearson              Escape Velocity                            Delta             BC       7   01:08:32.00
  5    309   Ben            Shaklee              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       7   01:11:00.00
  6    796   Benjamin       Schmidt                                                         Abbottsford       BC       7   01:11:39.00
  7    787   Bryce          Fegley               Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       6   01:06:11.00
DNF    794   Chris          Adolf                SCCA/Starbucks                             Everett           WA       5              
DNF    357   Aaron          Mickels              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4              
Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    334   Jacob          Hartsoch             BFF                                        Bellingham        WA       5   51:00.00
  2    766   Nate           Clark                KONA BIKE$                                 Bloomington       IN       5   52:05.00
  3    785   Brennan        Gilbert                                                         Bellingham        WA       5   52:10.00
  4    780   Jeff           Cota                 Old Town Bicycle/State Farm                Bonney Lake       WA       5   52:50.00
  5    782   Colin          Priebe                                                          Bellingham        WA       5   52:56.00
  6    781   Tim            Hubner               BFF                                        Seattle           WA       5   53:16.00
  7    784   Shay           Goodlund             Whole Foods Market                         Monroe            WA       5   53:56.00
  8    345   Clinton        Seal                 Voler/Bicycle Centres                      Everett           WA       5   54:46.00
  9    788   Jacob          Stewart              Sodalitas Bellingham                       Bellingham        WA       5   55:39.00
 10    308   Colin          Ferguson             PainCave Cycling                           Bellingham        WA       5   57:16.00
 11    789   Aaron          Adelstein            SCCA Starbucks                             Seattle           WA       5   57:37.00
 12    791   David          Dean                 Max Racing                                 Bellingham        WA       5   58:02.00
DNF    786   Nick           Koops                Fischer Plumbing                           Kenmore           WA       2           
Men C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    771   Brett          Whitehead                                                       Coquitlam         BC       4   43:05.00
  2    750   Anders         Pedersen             JL Velo Racing                             Snohomish         WA       4   43:20.00
  3    774   Tom            Craik                                                           N Vancouver       WA       4   43:27.00
  4    754   Dan            Hoeppner             Bicycle Centres of Everett                 Snohomish         WA       4   43:28.00
  5    302   Carter         Maden                Trailhead Racing                           Bellingham        WA       4   44:04.00
  6    314   Matt           Marsden                                                         Bellingham        WA       4   44:37.00
  7    312   Geoffrey       Grosenbach           Velominati                                 Seattle           WA       4   44:40.00
  8    777   Doug           Nathe                                                           Bellingham        WA       4   44:41.00
  9    769   Mathew         Johnson                                                         Marysville        WA       4   44:54.00
 10    328   Craig          Cooper               Bellingham Bhammonks                       Bellingham        WA       4   45:20.00
 11    303   Josh           Parrish              Pink Elephants                             Bellingham        WA       4   45:57.00
 12    329   Tyler          Rourke                                                          Everett           WA       4   48:34.00
 13    773   David          Gaible               Kirkland Bicycles                          Kirkland          WA       4   49:27.00
 14    739   Robb           Morrell              BFF                                        Bellingham        WA       4   50:52.00
 15    776   Cory           Cuthbertson          unattached                                 Kirkland          WA       4   51:01.00
 16    783   Max            Willis                                                          Bellingham        WA       4   51:26.00
 17    307   Mario          Rivas                Doublecheck                                Oak Harbor        WA       4   52:03.00
 18    775   Ryan           Brown                Fischer Plumbing Racing                    Bothell           WA       4   53:38.00
 19    779   Mark           Miller               teamUnicycle                               Bellingham        WA       3   50:06.00
DNF    772   Michael        Buford                                                          Seattle           WA       1           
DNF    778   Jason          Gabryshak                                                       Seattle           WA       0           
Singlespeed A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    696   Scott          Alexander            Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       7   01:05:32.00
  2    659   Ian            Schmitt              Kona                                       Bellingham        WA       7   01:09:11.00
  3    647   John           Pitton               Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       7   01:09:16.00
  4    668   Greg           Heath                HODALA!                                    Bellingham        WA       7   01:10:20.00
  5    669   Kevin          Hall                 Kona                                       Bellingham        WA       7   01:10:21.00
  6    817   Brian          Howard               Soft Like Kitten                           Seattle           WA       6   01:06:11.00
  7    819   David          Loetterle            Cough Like Mitten                          Seattle           WA       6   01:09:42.00
DNF    654   Michael        Brazel               Old Town Bicycle/State Farm                Federal Way       WA       4              
Singlespeed B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    649   Mark           Oldenburg            VAN.S.S                                    COQUITLAM         BC       5   51:30.00
  2    818   Kevin          Menard               Traitor Cycles                             Bellingham        WA       5   52:33.00
  3    636   Ryan           Rickerts             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       5   52:34.00
  4    807   Riley          Hopeman                                                         Bainbridge I...   WA       5   53:53.00
  5    650   Craig          Stephens             BackHand!                                  Bellingham        WA       5   54:49.00
  6    666   Brad           Oppedal              EVIL                                       Bellingham        WA       5   55:43.00
  7    793   Bryan          Beatty               Bellingham Bhamacks                        Bellingham        WA       5   58:48.00
  8    816   Andy           Beadon               VAN.S.S                                    Vancouver         BC       4   50:40.00
  9    694   Robert         Airey                VAN.S.S                                    Vancouver         BC       4   57:07.00
Women A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    165   Janna          Gillick              Mid Island Velo Association                Nanaimo           BC       5      54:07.00
  2    175   Melanie        Lewis                Cycle U/Pop Cap                            Duvall            WA       5      54:47.00
  3    177   Jadine         Riley                Team Group Health                          Seattle           WA       5   01:00:21.00
  4    176   Robin          Segg                                                            Seattle           WA       5   01:00:24.00
  5    168   Karen          Wilkinson            Team Group Health                          Seattle           WA       4      49:51.00
  6    124   Hannah         Neubeck              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4      50:17.00
DNF    594   Alicia         Dewitt                                                          Bellingham        WA       3              
Women B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    172   Adrienne       Moore                Team Group Health                          Seattle           WA       4   47:55.00
  2    110   Lori           Brazel               Old Town Bicycle/State Farm                Federal Way       WA       4   48:16.00
  3    114   Kirsten        Jensen               Trailhead Racing                           Bellingham        WA       4   48:33.00
  4    118   Emily          Przybylski           Earls Bike Shop                            Bellingham        WA       4   49:25.00
  5    170   Sabrina        Hendrick             Fischer Plumbing Racing                    Seattle           WA       4   49:45.00
  6    128   Katie          Ellis                Voler/Bicycle Centres                      Bothell           WA       4   49:47.00
  7    171   Clare          Osborn               Team Group Health                          Woodinville       WA       4   49:55.00
  8    163   Lindsay        Parker                                                          Bainbridge I...   WA       4   50:04.00
  9    130   Alyson         Indrunas             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4   50:51.00
 10    103   Meagan         McPhee                                                          Anacortes         WA       4   52:32.00
 11    174   Mikenzie       Matteson                                                        Seattle           WA       4   52:45.00
 12    173   Christin       Clawson                                                         Bellingham        WA       4   52:55.00
 13    102   Staci          May                  Earls Bike Shop                            Bellingham        WA       4   55:32.00
 14    167   Peggy          Lee                                                             Seattle           WA       3   42:08.00
 15    107   Josie          Melton               Mama Meltdown                              Bellingham        WA       3   42:46.00
 16    157   Margaret       Ovenell              Escape Velocity/dEvo                       Vancouver         BC       3   47:17.00
 17    166   Bonnie         Larsen                                                          Bellingham        WA       3   49:55.00
DNF    164   Jessica        Rodriguez                                                       Bellingham        WA       2           
Youth 7 & under
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Age
  1     48   Gus            Rodriguez                                                       Bellingham        WA    7  
  2     51   Finnian        Gregoire                                                        Bellingham        WA       
  3     50   Oscar          Hayes-Fegley                                                    Bellingham        WA    5  
  4     54   Cecilia        Voigt                                                           Bellingham        WA    5  
  5     96   Garrison       Grosenbach                                                      Seattle           WA    4  
Youth 8 & up
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Age
  1     37   Isaiah         Soicher              Daredevils                                 Deming            WA    10 
  2    593   Baden          Kowal                BikeSport Racing                           Bellingham        WA    9  
  3     58   Finley         Bell                 Daredevils                                 Deming            WA    9  
  4    592   Xan            Dubel                Kulshan Cycling                            Bellingham        WA    9  
  5     52   Oliver         Clements                                                        Bellingham        WA    9  
  6     49   Clive          Iversen                                                         Bellingham        WA    8  
  7     53   Owen           Voigt                                                           Bellingham        WA    7  
  8     56   Charlie        Montgomery                                                      Bellingham        WA    7  
  9     57   Hanan          Soicher              Daredevils                                 Deming            WA    8