Cascade Cross Series 2011: Cross Border Clash Day 1

Ferndale, WA
November 5, 2011

Part of the Cascade Cross Series 2011


Junior B Men C
Master Men A Singlespeed B
Master Men B Women A
Master Men C 40+ Women B
Men A Youth
Men B

Updated November 18, 2013 16:12

Junior B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    291   Keagan         Kingslien            Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4   41:58.00
  2    264   Davis          Canfield-Cole                                                   Bellingham        WA       4   46:32.00
  3    205   Thomas         Kanenaga                                                        Bellingham        WA       3   48:37.00
Master Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    446   Derek          Shiers               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       8      59:24.00
  2    480   David          Kvick                Different Bikes -Rocky Mtn Bicycles        North Vancouver   BC       8      59:46.00
  3    747   Jeff           Cummings             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       8   01:00:17.00
  4    734   Dale           Plant                Kona                                       Bellingham        WA       8   01:01:30.00
  5    449   John           Irvine                                                          North Vancouver   BC       8   01:02:58.00
  6    750   David          Neubeck              Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       8   01:03:47.00
  7    733   Steve          Noble                                                           Bellingham        WA       6      57:14.00
DNF    442   Brad           Collins              Cannondale/BSP                             North Vancouver   BC       5              
Master Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST    Laps       Time
  1    386   Dale           Ewanchook            Allance/Norco                                 Vancouver         BC       6   47:06.00
  2    718   John           Pitton               Fanatik Bike Race Team                        Bellingham        WA       6   48:33.00
  3    706   Scott          Barr                 Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         Bellingham        WA       6   48:55.00
  4    745   Chris          Mellick              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         Bellingham        WA       6   49:33.00
  5    746   James          Beieler              Fanatik Bike Race Team                        Bellingham        WA       6   50:12.00
  6    376   Chris          Wilberg              Red Truck Racing                              North Vancouver   BC       6   51:05.00
  7    381   Darrin         Grund                Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   New Westinster    BC       6   51:17.00
  8    724   David          Bennett              Collision 1                                   Arlington         WA       6   51:38.00
  9    748   Kent           Devries              Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center         Bellingham        WA       6   53:14.00
 10    368   Tobin          Copley               Escape Velocity                               Vancouver         BC       5   45:16.00
 11    742   Jim            O Brien              Second Ascent                                 Shoreline         WA       5   45:46.00
 12    377   John           Forstrom                                                           North Vancouver   BC       5   47:03.00
 13    373   Ray            Lachance             West Coast Racing                             Vancouver         BC       5   53:02.00
DNF    375   Jay            Loder                Mighty Riders                                 North Vancouver   BC       1           
Master Men C 40+
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    737   Glenn          Gervais              Logos Bible Software                       Bellingham        WA       5   46:38.00
  2    845   Jim            Fowler               Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       5   47:21.00
  3    705   Eric           Stromerson                                                      Bellingham        WA       5   48:03.00
  4    743   Ralph          Weiche                                                          Bellingham        WA       5   48:07.00
  5    736   Mike           Hammer                                                          Bellingham        WA       5   48:35.00
  6    739   Bryan          Reichert             Mr. Crampys Multisport                     Seattle           WA       5   48:45.00
  7    434   Robert         Lang                                                            Delta             BC       5   48:47.00
  8    735   Mike           McQuaide             Titanium Cowboys                           Bellingham        WA       5   49:46.00
  9    738   Jason          Morris                                                          Bellingham        WA       5   50:25.00
 10    707   Greg           Chapdelaine          Endurance Sports NW                        Mukilteo          WA       5   51:04.00
 11    741   J              Wiese                                                           Bellingham        WA       5   51:04.00
 12    365   Sean           Ennis                                                           Vancouver         BC       4   41:30.00
 13    703   Scott          Rittscher            Howard Creek Brewery                       Stanwood          WA       4   42:35.00
 14    712   Tom            Petersen             Upriver Racing                             Hamilton          WA       4   43:03.00
 15    711   Gregory        Rehm                 Cx Masters                                 Bellingham        WA       4   43:40.00
 16    744   Michael        Reinke               KAOS                                       Bellingham        WA       4   44:12.00
 17    740   Roger          Hutchison                                                       Bellingham        WA       4   45:02.00
 18    448   Sheldon        Boreau               Daryl-Evans Racing                         richmond          BC       4   46:35.00
Men A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps          Time
  1    827   Steve          Fisher               Revel Consulting/Rad Racing NW             Bellingham        WA       8      56:54.00
  2    394   Bob            Welbourn             Cannondale CX West                         North Vancouver   BC       8      57:06.00
  3    857   Eric           Atwood               Cycling Northwest                          Sammamish         WA       8      57:53.00
  4    854   Cody           Cupp                 Methow Cycle & Sport/Blue Star Coffee      Twisp             WA       8      57:54.00
  5    831   Aaron          Mickels              Cycling Northwest                          Bellingham        WA       8      58:32.00
  6    852   Logan          Wetzel               Second Ascent                              Bellingham        WA       8      58:55.00
  7    354   Greg           Heath                HODALA!                                    Bellingham        WA       8      59:12.00
  8    856   Mark           Hanson                                                          Sammamish         WA       8      59:28.00
  9    834   Rusty          Dodge                Fanatik Bike Race Team                     Bellingham        WA       8      59:38.00
 10    398   Jason          Fluckiger            Daryl-Evans Racing                         White Rock        BC       8      59:52.00
 11    749   Loren          Hanson                                                          Sammamish         WA       8      59:55.00
 12    833   Chris          Ellis                Cycling Northwest                          Bellingham        WA       8   01:00:18.00
DNF    855   Tucker         Thomas               independent                                Redmond           WA       5              
DNF    858   Ian            Baldwin              UNATT                                      Bellingham        WA       5              
DNF    332   Ryan           Rickerts             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       5              
Men B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                          City              ST    Laps       Time
  1    849   Lars           Sternberg            Transition Bikes                              Bellingham        WA       6   45:34.00
  2    369   Quentin        Emeriau              AC                                            Whistler                   6   47:08.00
  3    817   Brian          Bressler                                                           Bellingham        WA       6   47:18.00
  4    847   Dylan          Carney               Soft Like Kitten                              Seattle           WA       6   47:44.00
  5    372   Niels          Steiner                                                            Vancouver         BC       6   47:59.00
  6    853   Ian            Schmitt              Kona                                          Bellingham        WA       6   48:50.00
  7    370   Vincent        Marcotte                                                           Whistler          BC       6   49:45.00
  8    846   Mark           Landsaat             Noble Bikes                                   Seattle           WA       6   50:20.00
  9    393   Jeff           Hanninen             Daryl-Evans Racing                            White ROck        BC       6   50:40.00
 10    371   Robert         Church               Glotman Simpson Cyclocross p/b Event Wizard   Vancouver         BC       6   51:09.00
 11    848   timothy        hubner               BFF                                           Bellingham        WA       6   51:48.00
 12    382   Brian          Wong                                                               New Westminster   BC       6   52:05.00
 13    806   Noel           Phillips             Starlight                                     Bellingham        WA       6   53:07.00
 14    850   Kyle           Young                Transition Bikes                              Bellingham        WA       6   53:31.00
 15    830   Jacob          Stewart              Team Short Shorts                             Bellingham        WA       5   46:11.00
 16    367   Dan            Spry                 Escape Velocity                               Vancouver         BC       5   46:19.00
DNF    851   Pat            Engelman             Koswith Cycle                                 Philadephia       PA       2           
Men C
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    836   Linden         Klein                                                           Seattle           WA       5   41:49.00
  2    366   Ashley         Stotts               Mighty Riders                              Richmond          BC       5   44:24.00
  3    838   Patrick        Smith                Mr. Crampys Multisport                     Edmonds           WA       5   45:32.00
  4    367   Dan            Spry                 Escape Velocity                            Vancouver         BC       5   45:38.00
  5    808   Carter         Maden                                                           Bellingham        WA       5   46:58.00
  6    809   David          Ball                                                            Anacortes         WA       5   47:03.00
  7    331   Brian          Gunn                 Daryl-Evans Racing                         Surrey            BC       5   47:10.00
  8    842   Mischa         Burnett                                                         Bellingham        WA       5   47:10.00
  9    840   Andy           Beadon                                                          Vancouver         BC       5   47:11.00
 10    844   Bart           Hawkinson            Blue Rooster/Sports Medicine Clinic        Seattle           WA       5   47:54.00
 11    839   Robert         Airey                                                           Vancouver         BC       5   48:34.00
 12    843   Gabe           Starbuck                                                        Bellingham        WA       5   50:07.00
 13    802   Bryan          Smith                Logos Bible Software                       bellingham        WA       5   50:14.00
 14    807   Colin          Ferguson                                                        Bellingham        WA       5   50:58.00
 15    837   Geoffrey       Grosenbach                                                      Seattle           WA       5   52:46.00
 16    374   Jason          Orlick                                                          Vancouver         BC       4   44:12.00
 17    841   Allen          Petersen             Logos Bible Software                       Bellingham        WA       4   44:21.00
 18    338   Peter          Aram                                                            Vancouver         BC       4   48:33.00
Singlespeed B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    383   Patrick        Monteith             Hodala                                     Seattle           WA       6   47:20.00
  2    380   John           Whitenack            Soft Like Kitten                           Seattle           WA       6   47:28.00
  3    355   Josh           Stowell              BomBus                                     Seattle           WA       6   47:34.00
  4     96   Mark           Oldenburg            Evolve Cycling Club                        Coquitgam         BC       6   47:43.00
  5    396   Chris          Green                Hagens Berman                              Seattle           WA       6   48:49.00
  6    387   Mark           Matson               Kona & Stuff                               Bellingham        WA       6   49:22.00
  7    391   Kevin          Menard               Traitor Cycles                             Ferndale          WA       6   50:20.00
  8    395   Joseph         Parietti             Swift                                      Bellingham        WA       6   50:47.00
  9    384   Jason          Goodman              Swift Industries                           Seattle           WA       6   51:25.00
 10    390   Erik           Lookabill            Backhand                                   Bellingham        WA       6   51:26.00
 11    388   Craig          Stephens             Backhand                                   Bellingham        WA       6   52:56.00
 12    389   Brad           Oppedal              EVIL                                       Bellingham        WA       5   46:34.00
 13    397   Scott          O Dell               Matson                                     Bellingham        WA       5   48:57.00
 14    385   Chris          Melton               Drop N Zonk                                Bellingham        WA       5   51:29.00
DNF    378   Jim            Wood                 Alki/Rubicon                               Seattle           WA       3           
DNF    379   Wesley         Hodgson              HUP United                                 Seattle           WA       1           
Women A
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                        City              ST    Laps       Time
  1    617   Courtenay      McFadden             Cycling Northwest                           Bellingham        WA       6   49:58.00
  2    541   Kelly          Jones                Northshore Sports Medicine/Cannondale       Bellingham        WA       6   50:28.00
  3    618   Nicola         Mann                 Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center       Bellingham        WA       6   50:53.00
  4    607   Elizabeth      Hartsoch             BFF                                         Bellingham        WA       6   51:52.00
  5    619   Nicole         Connor                                                           Bellingham        WA       5   45:24.00
  6    615   Angi           Weston               Team Indifferent/Kona Grassroots/Team USA   Bellingham        WA       5   46:51.00
  7    616   Whitney        Anderson             Cycling Northwest                           Bellingham        WA       5   47:26.00
  8    613   Heidi          Fischer              Alki/Rubicon                                Seattle           WA       5   49:56.00
Women B
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST    Laps       Time
  1    539   Haley          Mousseau             Mighty Riders                              Vancouver         BC       5   49:50.00
  2    611   Elsa           Sargent              LOSST                                      Seattle           WA       5   50:14.00
  3    612   Colleen        Sullivan             Mr. Crampys Multisport                     Seattle           WA       4   42:30.00
  4    603   Alyson         Indrunas             Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        BC       4   42:54.00
  5    614   Cheryl         Batty                Homegrown Racing/Jacks Bicycle Center      Bellingham        WA       4   43:52.00
  6    610   Kelley         Menard                                                          Bellingham        BC       4   46:07.00
  7    605   Staci          May                  Earls Bike Shop                            Bellingham        WA       4   46:21.00
  8    542   Rosemary       Gin                                                             Surrey            BC       4   48:42.00
  9    554   Sally          Marcellus                                                       Delta             BC       4   49:48.00
Youth
 
 Pl    Num   First Name     Last Name            Team                                       City              ST 
  A    293   Baden          Kowal                Bikesport                                  Seattle           WA 
  L    294   Sebastian      Beieler                                                         Bellingham        WA 
  L    295   Quinn          Hartsoch                                                        Bellingham        WA 
  W    296   Hayden         Damon                Bikesport                                  Bellingham        wA 
  I    297   Lauren         Damon                Bikesport                                  Bellingham        WA 
  N    252   Caroline       Law                                                             Bellingham        WA 
  N    271   Riis           Weiche                                                          Bellingham        WA 
  E     98   Nicole         Brown                                                           Bellingham        WA 
  R     89   Marcus         Kanenaga                                                        Bellingham        WA 
  S     67   Josh           Church                                                          Vancouver         BC